12 порад старця Єфрема Арізонського для повсякденного життя

Одним із духовних світочів наших часів став архімандрит Єфрем Філофейський (1928-2019), або, як його ще називають, Арізонський. Найвідоміший ученик преп. Йосифа Ісихаста, він залишив по собі відроджені обителі на Афоні й десятки започаткованих ним монастирів у Сполучених Штатах. Також по всьому світі цінують його багатий духовний спадок, який поєднує в собі глибину досвіду і простоту.

1. Благодаттю Божою ми прокидаємося вранці, хтось раніше, а хтось пізніше. Перше, що нам слід зробити згідно з нашим християнським боргом і обов’язком, за душевною необхідністю заради спасіння — це встати на коліна, підняти руки до Бога і помолитися.

2. Які прекрасні церковні молитви! Що за слова! Вони дають життя. «Вставши від сну, припадаємо до Тебе, Благий, і ангельську пісню співаємо Тобі, Всесильний». Прокинувшись і припавши до благості Христової, потрібно, по-перше, подякувати Йому за спокійну ніч, що минула.

3. Сон – це образ смерті. Ми спимо і не знаємо, де в цей час перебуваємо, не відчуваємо часу, і знову підводимося, повертаємося до свідомого життя. Подякувавши Богові від щирого серця за те, що Він удостоїв нас знову побачити денне світло, станемо просити Його про відпущення наших гріхів минулої ночі.

4. Молімося і за своїх ворогів, за тих, хто на нас обмовляє, хто нас осуджує, переслідує, шкодить нам. Це перше, що ми маємо зробити, бо якщо не пробачимо їх, то й нас Бог не пробачить.

5. Справжня любов до ближнього виявляється тоді, коли людина від щирого серця – а не тільки тому, що так треба, бо Бог так заповідує, — молиться за ворогів, прощає їх і любить, адже, по суті, наші вороги — це наші благодійники. Хто нас випробовує, хто осуджує, створює всілякі неприємні ситуації, — той, з одного боку, є знаряддям диявола, а з іншого — Ісуса.

6. Святі отці кажуть, що вороги — це розжарене залізо, яким Господь випалює наш егоїзм і гордість, оздоровлює нас. Людина діє по злобі, а ми цю дику маслину прищеплюємо до доброї і отримуємо плід корисний для життя. Ось чому такими цілющими є для нас дії наших ворогів!

Також читайте: Чому з’явилось монашество? Чотири гіпотези

7. Хочеш помститися своєму ворогові? Святі отці кажуть, що потрібно помолитися за нього, і твоя молитва змусить Бога втрутитися. Бог діятиме у згоді з правдою Своєю, і ти виправдаєшся за свою любов.

8. Нехай дружини моляться за чоловіків своїх і за дітей, а чоловіки — за дружин і дітей, діти ж — за батьків. Так, взаємно допомагаючи один одному молитвами, ми будемо йти до духовного зростання.

9. На роботі будемо уважними: поруч працює багато людей і говорять усяке. Говорять слова часом дуже паскудні, бо перебувають у пристрасному стані і ні про що не думають, тільки про тимчасове, суєтне, про земні насолоди. Якщо людина, що молиться, уважна, то не піде за ними; їй шкода таких людей і вона молиться, щоби Бог просвітив їх, щоби вони звільнилися від свого задушливого духовного стану, вийшли на чисте і вільне повітря. І ввечері перед сном знову будемо схиляти коліна і приносити наші молитви Богу. А серед дня або ввечері відкриймо Новий Заповіт і прочитаймо звідти хоча б один розділ. Адже святий Златоуст каже, що з дому, де перебуває Євангеліє, диявол тікає.

10. Дні, роки, століття минають як тінь, і всі ми наближаємося до свого кінця. Життя будь-якої людини — книга, а кожен день життя — одна її сторінка. У кожної книги є кінець, кінець є і в людського життя. На сторінках цієї книги є і погане, і хороше, записані і світлі, і темні вчинки людини. А коли закінчиться життя, тоді відкриється перед Богом ця книга і на підставі того, що в ній написано, людина дасть відповідь.

Також читайте: Відходять у вічність генерали

11. Будемо молитися під силу так, щоб, залишаючи це життя, ми не мали великих тяжких гріхів, а якщо й були, то невеликі й не важкі. Великою допомогою нам, звісно, будуть тоді молитви Церкви за Літургією, панахиди, милостині, молитви близьких, щоб і за найдрібніші гріхи – адже хто без гріха! – отримати прощення від Бога. Найбільшу небезпеку для спасіння становлять гріхи смертні, і таких гріхів дуже багато.

12. В одному нема жодного сумніву — в смерті, що надійде. Вона гониться за нами по п’ятах. Жодній людині на землі не оминути того мосту, по якому перейдемо на протилежний берег — в інше життя. Про це нам потрібно добряче замислитися. Ми серйозно дбаємо про багато чого: про здоров’я, про гроші, про дітей, про батьків і про інше. Переживаємо і хвилюємося. Але набагато менше піклуємося про неминуче — про смерть. Але ж смерть безпосередньо приведе нас до Бога!

Також читайте: Єфрем Арізонський: Маєш одну руку? Твори милостиню однією

«В одну мить Бог судить тебе»: 10 думок старця Єфрема Арізонського про покаяння

10 важливих думок про надію від Слуги Божого Венантія Катажинця