21 жовтня вшановують пам’ять блаженного Якова Стрепи – покровителя Львівської Архідієцезії РКЦ

21 жовтня Львівська Архідієцезія Римсько-Католицької Церкви вшановує пам’ять свого покровителя – блаженного Якова Стрепи, архиєпископа Галичини зламу XIV-XV століть.

Яків (Якуб) Стрепа – релігійний діяч, Галицько-львівський латинський архиєпископ (з 1391/1392 року), францисканець, блаженний Католицької церкви. Народився в Краківській Архідієцезії в 1340 році, пізніше з родиною переїхав у Володимир. У юнацькому віці вступив у орден францисканців, навчався в Римі, був настоятелем краківського, а пізніше – львівського монастиря, провадив душпастирську діяльність у Польщі, Молдові, на теренах Волині, Галичини й Русі. До 1392 року виконував обов’язки інквізитора, показавши себе милосердним суддею. В 1392 році став архиєпископом Галичини і взявся за різнобічний розвиток молодої дієцезії – будівництво катедрального собору, зміцнення і формування парафій через відвідини і проповіді, підтримку тих, хто є в потребі. Архиєпископ проживав у монастирі францисканців, відмовившись від маєтку, який йому подарував король Владислав II Ягайло, і до кінця життя зберігав монашу чесноту убогості та жертовності. 

Серед вірних архиєпископ Яків поширював культ Богородиці та Пресвятої Євхаристії: встановив адорації та євхаристійні процесії, надавав відпусти, пов’язані з ушануванням Пресвятих Дарів. На його печатці закріплена подія об’явлення Богородиці з Дитям зі словами «Маєш Матір і Сина», яку досвідчив. Відійшов до вічності у 1409 році, а в 1790 був беатифікований.

Зображають блаженного в єпископських шатах, часто перед Пресвятими Дарами. Атрибути – печатка з зображенням Діви Марії, Богородиця з Немовлям на руках, Пресвяті Дари.

У Львівській Архідієцезії спомин блаженного Якова Стрепи має ранг урочистості. Його мощі перебувають у головному вівтарі львівської катедри – митрополичої базиліки Успіння Пресвятої Діви Марії.

Цьогоріч через обставини воєнного часу пам’ять святого вшанували не традиційною молитовною ходою, а молитовним триденням в львівському санктуарії св. Антонія та молінням на  ХХІ Архідієцезіальних Днях Молоді та Конгрегації Духовенства, що відбулись у Брюховичах у вересні, куди мандрували мощі блаженного Якова.

Джерело: rkc.org.ua