8 листопада – день святого і славного великомученика Димитрія Мироточця

Ти, святий Димитрію, мученику і страстотерпцю Христовий, як сонце опромінюєш світ чудесами, тож у твій пам’ятний день, Блаженний, всі ми ними втішаємося та з вірою вшановуємо їх велич. Маючи, отже, сміливість до Господа, молися, щоб спасти від погибелі й скорботи душі наші.

Стихира на вечірні празника святого і славного влкмч. Димитрія

8 листопада Церква святкує пам’ять святого і славного великомученика Димитрія Мироточця – одного із найбільш шанованих святих у християнській традиції родом із грецького міста Солунь (Салоніки).

У середньовіччі святий сприймався як захисник вітчизни, патрон військової справи, воїнів і лицарства поряд зі святим Юрієм (Георгієм), тому у  візантійських текстах великомученик часто називається побідоносцем, оскільки більшість чудес Дмитрія пов’язані з посланням військової допомоги. В українських церквах і в грецькій традиції згадуваний як Мироточець (грец. ὁ μυροβλύτης / μυροβλήτης), бо його мощі виділяли миро.

Читайте також: Роздав всі гроші бідним і постраждав за віру у Христа. Цікаві факти про Димитрія Солунського, якого нині вшановує Церква

На честь святого в Україні побудовано й іменовано багато церков. Серед них і львівський храм святого великомученика Димитрія та інші святині на Львівщині. 

Зі святом святого Димитрія є злучена пам’ять землетрусу, який був у Царгороді 26 жовтня 740 року. У богослужінні на день святого Димитрія свята Церква показує його геройську віру та різні чесноти. Вона славить його як мужнього Христового воїна й сповідника, як чудотворця, що лікує недуги душі й тіла та помагає в кожній потребі. Православна Церква у субуту перед святом святого Димитрія – Дмитрівську суботу – звершує вселенське поминання померлих.

Читайте також: День святого великомученика Димитрія. Важливі факти

У часі війни святий Димитрій стає прикладом, духовною опорою для нашого народу, що виборює свою свободу, та могутнім посередником, за молитвами якого Господь посилає багатство своїх благодатей. До святого великомученика можемо в особливий спосіб звертатися у молитві за наш військо та нашу перемогу.

Сьогодні пропонуємо вашій увазі також розмови про великого святого з Митрополитом Львівським і Сокальським ПЦУ Димитрієм, який у цей день святкує день свого тезоіменитства. 

Митрополит Димитрій: «Постать святого Димитрія є гідною для наслідування, особливо в наш духовно змарнілий час»

Митрополит Димитрій: «Завдяки святому Димитрію багато язичників навернулося до правдивого Бога»

 

Підготувала Марія Цьомик