Архімандрит Ісагак Погосян “У життєвих труднощах, не забуваймо про Христа”

 Пандемія коронавірусу для багатьох людей стала синонімом труднощів: економічних, сімейних.  У цих умовах, особливої ваги набуває християнське благочестя, завдяки якому можна знайти мир і порозуміння у різних середовищах. Як навчитися християнському благочестю і його основі – смиренню? Як зробити життя у родині мирним і гармонійним? Про це та більше,ми поспілкувалися із вікарієм Української єпархії Вірменської апостольської Церкви, Архімандритом Ісагаком Погосяном, який зараз працює над книгою, яка буде присвячена темі християнського життя у подружжі.

-Отче, у  чому полягає християнське благочестя?  

-Що ми маємо на увазі, коли говоримо про християнське благочестя? Перш за все, ми називаємося християнами. Хто для нас є прикладом? Найголовніший приклад для нас це Христос.  І коли ми говоримо про благочестя християнське, ми найперше маємо думати як прожити наше життя, щоб бути подібним на Христа, так як звемося християнами на його честь як його послідовники. Наслідувати Христа означає стати подібним на нього у своїх думках, почуттях та своїми діями. Згідно Біблії тільки у цьому випадку у нас буде зустріч з Богом. Християнське життя не повинно будуватися на страхах, а будується на любові та справедливості. Цілісне відчуття любові до Бога та до справедливості, це є природній стан людини створеної по образу та подобію Бога.

 –Водночас, якщо говоримо про християнське благочестя, то його основою є смирення. Нещодавно я читала, що у смирення є 3 основних ступені: прийняти ситуацію, зробити те, що ти у цій ситуації можеш, віддати цю ситуацію Богу. Як у сучасному світі, зокрема серед викликів падемії, навчитися смиренню?

-Згідно християнської теології наші тілесні прагнення зумовлені нашими духовними прагненнями.  Створення людини та Пришестя Христа між собою взаємопов’язані події. Під час пандемій, різних стихій чи хворіб ця першопричина незмінна. Для перемоги над будь-якими негараздами, найважливіше  це пізнання Бога,  тому що тільки з Богом ми можемо пізнати себе та побороти усі  негаразди.  Що стосується смирення    – саме смирення не може являтися  самоціллю,  а має бути основане  на правді,  що бере свій початок у Євангелії.  На цьому шляху   дуже важливими є як Біблія так і добре знання життя нашого Творця. 

-Смирення також важливе і для життя у подружжі. Знаємо, що Ви, архімандрите Ісагаку, зараз працюєте над книгою про християнське сімейне життя. Коли можемо очікувати на її появу?

-Щодо моєї книги маю сказати що вона практично вже готова і дуже скоро буде представлена читачам.  У книзі багато інформації, щодо  смиренності  і поняття сім’ї,  особливо щодо християнської сім’ї.  Користуючись  нагодую хочу сказати,  що смиренність може,виявлятися на  шляху  виконання Божої волі,  як бачимо приклад Святої непорочної Діви Марії та апостолів, а також людей у допомозі один одному.  Отже смиренність  охоплює різні сфери життя.   Згадуючи  знову про сім’ю варто сказати що саме основне та різностороннє  поняття нам про сім’ю розкриває Біблія,  згідно   якої сім’я з Божим благословенням створений союз чоловіка та жінки за їхньою вільної волі.  Сім’я  єдиний  інститут,  який прямо  чи в переносному розумінні порівнюється з церквою та раєм,  де представлено минуле людства,  теперішнє  та майбутнє.  Завершуючи цю тему потрібно сказати, що  кожна людина крім своїх особистих бажань має  святий  обов’язок перед  Богом,  сім’єю ю та тим оточенням де  він існує. 

-Але все ж, якщо книгу ми поки що не можемо прочитати, дайте кілька порад як навчитися смиренню у подружжі, особливо коли за вікном – економічна та соціальна криза через пандемію.

-Біблія свідчить, що Божий задум проявляється через сім’ю.   Сім’я ізначально передбачає відповідальність та цілісність.  Чи в старому  завіті  чи в Новому Завіті нам нагадують,  що сім’я була і залишається в  історії  людства чи не   єдиним здобутком.  Тому  щоб подолати труднощі та зберегти сім’ю  треба пізнати Бога в  контексті  його заповідей,  оскільки нехтування ними це  виклик Богу,   церкві та усьому людству.

-Тож який підхід повинні мати молоді подружжя до сімейного життя?

-Сім’я, а особливо  новостворена сім’я  має  будуватися на любові, взаємній повазі та взаємодоповненні.  Христос, проповідники та апостоли часто наголошують про двох, що стають одним цілим.

-Християнська сім’я передбачає, прописане Біблією середовище де кожен свідомо здійснює своє існування.  Пара, яка добре знайома з істинами Святого Писання завжди має можливість долати життєві труднощі розуміючи важливість духовної єдності сім’ї,  а також служити батьківщині, церкві, спільноті .  Особливо, якщо вважати що усі нації одна велика сім’я,  так само, як Бог створив  світ як одну велику об’єднану сім’ю.

Розмовляла Оксана Бабенко

Фото надані співрозмовником