День пам’яті Святого Йосипа Більчевського, архиєпископа Львівського

200px-Józef_Bilczewski

Сьогодні римо-католики вшановують пам’ять святого Йосипа Більчевського, архиєпископа Львівського (1900-1923 рр.).

Народився Йосип Більчевський 26 квітня 1860 у містечку Вілямовіце, у Сілезії (Поьща). Піся закінчення гімназії у Вадовіце він одночасно навчався у краківській семінарії та Ягеллонському університеті. У 1884 р. він був висвячений на священника, а у 1888 р. отримав звання доктора богослов’я, після чого розпочав вивчати догматику та християнську археологію у Відні, Римі та Парижі.

У 1900 р. майбутній архиєпископ став ректором Університету Яна Казимира (зараз – ЛНУ ім. І. Франка), у якому був професором догматики.

Скульптур святого у Кафедральному Соборі РКЦ (Львів)
Скульптур святого у Кафедральному Соборі РКЦ (Львів)

30 жовтня 1900 року Йосип Більчевський прийняв номінацію на Львівську митрополичу столицю, відмовившись від посади ректора. 20 грудня склав державну присягу і відбув аудієнцію в імператора Франца Йосифа у Відні (без згоди імператора таку посаду обійняти було неможливо). Консекрація та інтронізація відбулися у Львові 20 січня 1901 року.

Новий архиєпископ розвиває будівництво нових храмів, організовує курси для священиків, які бажають займатися соціальною діяльністю, фінансує благодійні організації, а також опікується бездомними, надає духовну опіку студентам.

Помер архиєпископ 20 березня 1923 р.. Похований на Янівському цвинтарі. У 2001 р. Йосип Більчевський беатифікований Папою Іваном Павлом ІІ, а у 2005 р. Папа Бенедикт XVI канонізував його.