До Львова повернулася скульптура Скорботного Христа з купола каплиці Боїмів

До Львова з Польщі повернули відреставровану скульптуру Скорботного Христа, що увінчує купол каплиці Боїмів на площі Катедральній. Зі середини січня наступного року скульптуру можна буде побачити у межах українсько-польської виставки «Те, чого не видно», а згодом вона повернеться на своє місце, повідомляє Львівська міська рада.

Унікальну скульптуру Скорботного Христа, який сидить, було демонтовано наприкінці 2021 року, оскільки вона перебувала в аварійному стані та потребувала реставрації — пам’ятці понад 400 років.

«Реставрувати фігуру Христа планували тут. З Польщі мали привезти спеціальний лазерний пристрій для її очистки. Але розпочалась війна, привезти цей пристрій вони не могли. Тоді було запропоновано перевезти скульптуру до Варшави. Перевезли, провели детальні дослідження, відреставрували. Також доповнили втрачені елементи, зокрема німба та тернового вінця. Роботи фінансувала польська фундація “Полоніка”», – розповіла радниця міського голови Львова з питань збереження культурної спадщини Лілія Онищенко.

Після реставрації з 24 жовтня до 25 листопада скульптура Скорботного Христа експонувалася на виставці в одній з галерей Варшави. Тепер пам’ятка повернулася до Львова. Як зазначила Лілія Онищенко, експозиція виставки під назвою «Те, чого не видно» буде представлена в одному з музеїв Львова. А після реставрації купола каплиці Боїмів скульптуру Скорботного Христа повернуть на його верхівку.

Скульптура Скорботного Христа на виставці у Варшаві. Фото: Okno na kulture

З історії пам’ятки

Фігуру Ісуса Христа на куполі родинної усипальниці Боїмів у Львові встановили приблизно у 1597-1605 роках. До її створення долучився вроцлавський будівничий Андрій Бемер – видатний скульптор Центрально-Східної Європи. Пам’ятка є унікальною і має велику архітектурну та мистецьку цінність. У камені під двометровою скульптурою Христа викарбувані слова: «Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє».

У 2021 році вапнякову скульптуру Скорботного Христа вагою 280 кілограмів, віком понад 400 років, вперше в історії демонтували з купола каплиці Боїмів у Львові через активний процес руйнування. У 2022 році завдяки співпраці Інституту «Полоніка», Львівської національної галереї мистецтв імені Б. Г. Возницького та реставраційних служб Львова її перевезли до Польщі, де дослідили і реставрували. Команду реставраторів очолив Павел Єнджейчик, а в проєкті брали участь понад 20 спеціалістів.