Філарет запрошує духовенство на братню бесіду, не варто перебільшувати її значення, – Андрій Юраш

Напередодні у ЗМІ з’явилися копії запрошень на зустріч за підписом Філарета, зроблені на бланках Київського Патріархату, який розпустили ще у грудні, 2018, перед об’єднавчим собором. Такі запрошення отримали майже всі єпископи ПЦУ, а деякі виклали документи у соцмережі.

Інформацію про це ТСН подало під заголовком: «Філарет захотів відновити УПЦ КП і очолити церкву замість Епіфанія», уточнюючи, що Почесний Патріарх Філарет збирає архієреїв, аби обговорити перспективи відновлення Київського Патріархату, який би волів сам очолити. ТСН також подає думку Митрополита Епфанія з цього приводу: «Предстоятель Православної Церкви України Митрополит Епіфаній повідомив, що його на цю зустріч не запрошували». За даними видання, глава ПЦУ також озвучив думку, що навіть розмови про повернення у минуле – згубні для Церкви, оскільки ведуть назад в ізоляцію.

Директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури Андрій Юраш в коментарі IA ZIK з приводу цієї інформації розповів, що до інформації про відновлення Київського Патріархату треба ставитися дуже обережно, не треба цього перебільшувати.

«Йде мова про бажання Святійшого Патріарха Філарета зібрати єпископів на святкування 14 травня – День пам’яті про священомученика Макарія Київського. Це вже традиційне святкування, що відбувається з 1966 року. Патріарх Філарет у цей день збирає всіх єпископів, яких він очолює в Україні, у Володимирському соборі в Києві, де зберігаються мощі св. Макарія Київського. Тому це традиційне зібрання. В рамках цих святкувань, думаю, Патріарх Філарет хоче поговорити про ситуацію в Помісній Українській Православній Церкві. Звісно, що повернення до колишньої структури немає і бути не може. Рішенням помісного Собору УПЦ КП, який відбувся 15 грудня 2018 року, голосами усіх членів Собору, прийнято, що після утворення Помісної Української Православної Церкви Київський Патріархат і Українська Автокефальна Православна Церква припиняють своє існування. Тобто, Помісна Українська Церква утворена 15 грудна на Соборі, зареєстрована 30 січня 2019 року. Її статут та її керівний орган – Митрополія. Відповідно з 30 січня юридично, а 15 грудня фактично УПЦ КП не існує. Тому повернення бути не може. В цій ситуації мова може йти лише про заснування нової структури, але це, звичайно, буде негативно сприйнято і в Україні, і за кордоном», – сказав Андрій Юраш.

Андрій Юраш також зазначив, що 6 травня у нього відбулася розмова у Фанарі з Вселенським Патріархом Варфоломієм, від якого йшов чіткий однозначний месидж – Вселенська Церква-матір підтримує Помісну Православну Українську Церкву.

За словами Андрія Юраша, ПЦУ зацікавлена у збереження стабільності і об’єднання навколо спільноти усіх києвоцентричних діячів – церковних, громадських.

«Єдність і розуміння того, що Вселенський Патріархат, як Церква-мати, пішла на безпрецедентні кроки, пов’язані з легітимізацією і визнанням таїнств хіротонії священослужителів УАПЦ та УПЦ КП і на визнання самої Помісної церкви, дає усвідомлення, що ми маємо бути достойні цього історичного, сміливого рішення вселенської патріархії», – сказав релігієзнавець.

«До тих, хто вчинятиме розкол, будуть задіяні засоби церковного покарання», – процитував Андрій Юраш слова Вселенського патріарха Варфоломія.

ДЖЕРЕЛО: ZIK.UA

ФОТО УНІАН