«І відкрилися небеса»: у Варшаві презентували виставку, присвячену фрескам Гарнізонного храму

У Варшаві відкрили виставку, присвячену реставрації фресок із Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла у Львові. Про це пише kapelanstvo.info.

27 квітня 2023 року у Варшаві відбулася презентація виставки «І відкрилися небеса», присвяченої реставрації фресок Франциска Екштайна (1740 р. ) у головній наві львівського Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла УГКЦ (в минулому костелу Єзуїтів). Долучилися до відкриття виставки настоятель Гарнізонного храму о. Тарас Михальчук, а також священник храму о. Андрій Сіданич.

Процес реставрації фресок головної нави Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла став найбільшим міжнародним реставраційним проєктом в Україні. Над ним одночасно працювали 20 українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського. Відновлення фресок тривало упродовж майже 9 років; 2 з них проводили підготовку до реставрації та проведення досліджень, а 7 років – самі роботи. 2 грудня 2021 року відновлені фрески урочисто відкрили.

«Оздоблення Гарнізонного храму, а також фрески, які виконав Франциск Екштайн, є унікальними та важливими для нас, львів’ян, загалом українців, а також наших партнерів та сусідів у Польщі. Реставраційний проєкт був унікальним часом, впродовж якого наші реставратори і друзі з Польщі, наша команда з України, могли разом реалізовувати спільну працю і спільно рятувати культурну спадщину.  Виставка, відкриття якої відбулось у Варшаві, є присвячена реставраційним роботам у Гарнізонному храмі, над якими працювали дві наші команди. Було надзвичайно важливо зробити виставку у Польщі, щоб наблизити всіх зацікавлених тут до нашого храму, адже не у всіх є змога приїхати і побачити його наживо. Куратором виставки був наш керівник – доктор Павел Болінський, а також організовував інститут “Полоніка”. Відбулося гарне свято, яке підкреслило важливість цього проєкту і порятунку нашої спільної спадщини. Окрім цього, це також був важливий дружній акт, адже можна було  зустрітися з польськими колегами і разом потішитися результатами праці», – розповіла учасниця відкриття виставки, викладачка Львівської національної академії мистецтв, реставраторка Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Леся Гануляк.

Адміністрація Гарнізонного храму висловлює щиру подяку всім, хто долучився до відновлення унікальної праці Франциска Екштайна. Про це на своїй фейсбук-сторінці написав настоятель Гарнізонного храму о. Тарас Михальчук: «Щиро дякуємо усім добродіям та жертводавцям, за можливість зреалізувати реставрацію склепіння у Гарнізонному храмі, щиро дякуємо інституту «Полоніка» Дороті Янішевській-Якубляк за багатолітню фінансову підтримку реставрації, дякуємо парафіянам Гарнізонного храму свв. апп. Петра і Павла. Дякуємо щиро усім реставраторам – Павлові Болінському, Лесі Гануляк».