Лауреатами нагороди «Світло Справедливості» УКУ стали волонтери Тарас Чмут і Марія Берлінська

В Українському католицькому університеті відбулася церемонія вручення нагороди «Світло Справедливості». Лауреатами нагороди стали українські волонтери – Тарас Чмут, військовий аналітик і керівник благодійного фонду «Повернись живим», та Марія Берлінська, громадська діячка, засновниця «Центру підтримки аеророзвідки». Про це пише УКУ.

Нагороду «Світло Справедливості» В 2010 році заснувала канадійка українського походження Анастасія Шкільник на честь її батька д-ра Михайла Шкільника, видатного юриста, громадського і політичного діяча часів визвольного руху в Україні 1917-1920 років. Її вручають за моральне, духовне та етичне лідерств, зокрема, лауреатом «Світла Справедливості» стає особистість, яка перебуває в авангарді суспільно-політичного життя України і при цьому дає постійне свідчення скромності, безкорисливості й вірності моральним принципам, мужнього слідування своїм переконанням та жертовності в обстоюванні ідеалів демократичного суспільства.

Цьогоріч, за словами організаторів, лауреатів обирали серед спільноти волонтерів, які своєю невтомною працею наближають перемогу України у війні з Росією та є прикладом щоденної жертовності. Тож ними стали активні громадські діячі.

Тарас Чмут — директор Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим». Військовий аналітик, сержант резерву морської піхоти ВМСУ, волонтер, учасник російсько-української війни. Засновник «Українського мілітарного центру». Голова фонду «Повернись живим» (з 2020). З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію Україну 24 лютого 2022 року Фонд значно збільшив залучення гуманітарної допомоги, що спрямовувалась на потреби ЗСУ та громад територіальної допомоги.

Під час вручення «Світла Справедливості» Тарас Чмут зазначив, що для нього і всієї команди Фонду велика честь – отримати нагороду: «Минає 9-й рік війни, ніхто не  знає скільки вона ще триватиме, але справедливість рано чи пізно візьме своє. Україна бореться за справедливість усього світу і всього устрою. Разом, все українське суспільство, весь цивілізований світ буде боротися за справедливість. Ми візьмемо своє і справедливість візьме своє!».

Марія Берлінська — українська військова та громадська діячка, засновниця громадської організації «Центр підтримки аеророзвідки», що займається спеціалізованою підготовкою фахівців з аеророзвідки для фронту. Ініціаторка та керівниця адвокаційного правозахисного проєкту Невидимий Батальйон». Із розгортанням війни на Сході України Марія зголосилася доброволицею до батальйону «Айдар» і в його складі брала участь в бойових діях, де відповідала за аеророзвідку. Метою Марії стало вдосконалити цей напрямок та передавати сучасні навички з аеророзвідки українським військовим на фронт. При проходженні курсів керування безпілотниками Марія зрозуміла, що держава не забезпечує ні фахівцями, ні безпілотниками. Тому знайшла однодумців і створила Центр підтримки аеророзвідки, який функціонує з січня 2015 року.

Марія Берлінська під час церемонії наголосила: «Щиро дякую спільноті УКУ, викладачам, студентам, усім, які розбудовують цю спільноту. Я маю честь прийняти цю нагороду, але не вважаю її своєю  це нагорода команди і всього волонтерського руху. Важливо робити те, у що віриш. Якщо за вірою твоєю не стоять амбіції, страх лукавство чи заздрощі, а любов до людей – сміливо продовжуй. Війни описані у Біблії відбувалися зі списами та мечами. Війни майбутнього відбуватимуться роботами. І тому я щодня займаюся підготовкою людей та технічним оснащенням армії. Щодня я живу цифрами. І щодня я нагадую собі, що прямо зараз в тяжких муках гинуть мої люди, розірвані на шматки важкими снарядами. Сили покидають їх — десь там під Донбаським небом вони прощаються з цим світом і йдуть у вічність… Найкраще, що я можу для себе зробити — підготувати себе до смерті. Зробити так, аби мені було з чим прийти до Бога. Пам’ять про смерть нагадує мені для чого я тут, вона прибирає мій страх і дає мені духовну відвагу. Війна — це гарний час вчитися не боятися, саме тоді коли смерть ходить навколо і забирає тисячі».

Член капітули «Світла Справедливості», проректор УКУ Мирослав Маринович зазначив, що премію за моральне лідерство слід було присудити всьому українському народові. «Якщо ж подивитися прицільніше, то найбільше Україну тримають саме дві групи: наші воїни і наші волонтери. Для нагороди цього року капітула вибрала саме волонтерів. Їхня діяльність має найвищу євангельську мотивацію: “Я був на фронті і ви прийшли до мене”. Такий крок має найбільшу вартість. Чимало волонтерів за своє свідчення заплатили життям»,– переконаний правозахисник. 

Представляючи лауреатів нагороди, президент УКУ, митрополит Філадельфійської Архиєпархії УГКЦ Борис зазначив:«Анастасія Шкільник, яка вшанувала свого батька створенням цієї нагороди, хотіла звернути увагу на тих, які, за Божою заповіддю, дають – дають глибоко, багато, щедро, вільно. Бо правдивий дар – невимушений. Це відрух серця, у якому є Божий дух, Божа воля. Виходячи з неймовірних лихоліть, геноцидних хвиль, розтерзання нашої землі і душі, ми наскільки потребуємо бачити серед нас своїх, які живуть по Божому. Наші лауреати – добровольці, волонтери діють глибоко. Їхня діяльність – це не один порив чи емоційна стихія, це не страх. Це щось, що є Богом дане, і воно дає життя. Сьогодні ми вітаємо Марію Берлінську і Тараса Чмута».  

Під час заходу також традиційно вручили стипендію «Світло Справедливості» студентові УКУ за активну громадську позицію. Лауреатом стипендії став Євген Брашко, студент 1-го курсу магістерської програми з управління неприбутковими організаціями. Проживає в м. Мирнограді Донецької області, голова  ГО «Штука», комунікаційний менеджер проєкту  «Ветерани будують».

за 13 років існування нагороди Капітула відзначила 11 осіб, серед яких: політв’язень радянського режиму, публіцист Євген Сверстюк; лідер кримськотатарського національного руху Мустафа Джемілєв; громадська активістка Лариса Заливна; журналістка й розслідувачка корупційних схем Наталя Седлецька; головний редактор видавництва «Дух і Літера» Леонід Фінберг; очільник ГО «Лісові ініціативи і суспільство» Дмитро Карабчук; екоактивістка Юлія Мельник-Пашковська. У час світової пандемії COVID-19 нагороду вручили двом лікарям: завідувачці інфекційного відділення центральної міської лікарні у м. Рубіжне Ользі Мартиненко та сімейному лікарю-терапевту Івану Венжиновичу з міста Почаїв (посмертно). Лауреатом у 2021 році став Геннадій Мохненко, громадський діяч, пастор «Церкви добрих змін», батько 38-ми дітей.