Львівська синагога, яку називали «серцем» єврейського кварталу

  synagoga_zolota_roza_lvivСинагога «Золота роза» кінця 16 століття – цінна пам’ятка єврейської  культурної спадщини у місті Львові. Будівля була знищена у результаті вибуху під час німецької окупації. У 2007 році на території пам’ятки проводились розкопки. Також вона включена до затвердженої урядом у 1999 році програми відтворення видатних пам’яток історії та культури України.

 Нагадаємо, південно-східному куті середмістя проживала єврейська громада. Квартал формувався при нинішній вулиці Федорова (між вулицями Староєврейською та Руською). Із західного боку квартал закінчувався високим муром при вулиці Сербській.

 zolota_roza«Серцем» кварталу була синагога. Певний час у невеличкому єврейському кварталі їх було аж дві. Стара міська божниця стояла якраз напроти арсеналу з 1555 до 1798 року. Відомо, що будівля була кам’яна, невеликих розмірів. Тому в 1580 р. голова єврейської громади Ісак Нахманович викупив у міста площу і побудував на цьому ґрунті власний будинок (вул. Федорова, 27) та приватну родинну синагогу. Синагога дістала назву «Турей Захав» або «Золоті ворота». Саме на ділянку в єврейському кварталі зазіхали ченці-єзуїти. Євреї відстояли свою божницю. За легендою, цьому сприяла невістка Нахмановича Роза. Чи то від її імені, чи від великої мозаїчної розети, викладеної на підлозі храму, в народі синагогу назвали «Золота Роза».

 synagoga_zolota_roza«Золоту Розу» збудував архітектор Павло Щасливий в 1582 р. В інтер’єрі синагога мала чотирикутний зал з готичними склепіннями, прикрашений ренесансовою скульптурою та вівтар при східній стіні у вигляді кам’яного багатоярусного порталу. Споруда була цікава тим, що при готичних конструкціях мала ренесансову декорацію. Ще довший час після смерті Нахмановича синагога належала його спадкоємцям, тільки в 1604 р. вона стала головною міською єврейською божницею. В ній знаходились книги хронік общини, Тора і скарбниця. До неї перенесли кагальний суд, школу і бібліотеку.

Читайте також«Реконструкцію львівської Синагоги розпочато».

  Синагога була духовним осередком єврейської дільниці. Тут відбувалися не тільки молитви, але й всякі збори й наради, вибори старшини, тут відбувався єврейський суд, — засуджені відбували кари у в’язниці при синагозі.

  zolota_roza-lvivОтже, у невеличкому щільно забудованому кварталі стало дві синагоги: Стара та «Золота Роза». В 1799 р. на місці Старої побудовано Велику міську синагогу. Її назва відповідала розмірам: це була досить масивна споруда. Обидві святині зруйновані в часи Другої світової війни. По Великій не залишилося навіть сліду, а від чудової ренесансної божниці зберігся фрагмент її північної стіни, дбайливо відновлений і законсервований реставраторами.

  Крім житлових будинків та синагоги у єврейському кварталі були шпиталь, лазня, дім мудрості Бет Гамідраш, цвинтар та торгові ятки.

За матеріалами «Lviv 1256».