Мер Львова обговорив питання збереження єврейської спадщини з головним рабином Києва та України

img1292-a2d91170156b7d500e724a95108189e0Сьогодні міський голова Львова Андрій Садовий зустрівся з головним рабином Києва та України Яковом Дов Блайхом. Під час зустрічі говорили зокрема і про збереження єврейської історичної спадщини у Львові.

«Ми відкриті до співпраці, бо для Львова дуже важливо зберігати пам’ять», – розповів Андрій Садовий, міський голова Львова.

«Дякую за цю зустріч. Львів показує добрий приклад», – зазначив Яків Дов Блайх, головний рабин Києва та України, президент Об’єднання юдейських релігійних організацій України.

Нагадаємо, 4 вересня 2016 року у Львові відкрили меморіальний громадський проект «Простір Синагог». Широкій громадськості представили результати першого етапу проекту – законсервовані залишки синагоги «Золота Роза», помаркований фундамент єврейського Будинку навчання (Бейт Гамідрашу) та меморіальну інсталяцію «Увіковічнення». Це перший в Україні випадок, коли вшанування місць єврейської історії ініціювали та реалізували не громадські організації чи фонди, а міська рада у співпраці з партнерами. Нагадаємо, три сакральні споруди («Золота Роза», Бейт Гамідраш та Велика міська синагога) були знищені у 1940-х роках, під час Голокосту. Після здобуття Україною незалежності ця ділянка у центрі міста занепадала, схована за великим металевим парканом. Було оголошено міжнародний архітектурний конкурс зі вшанування місць єврейської історії у Львові. У конкурсі на створення меморіального простору у єврейському кварталі переміг берлінський архітектор Франц Решке. Практичні роботи з втілення проекту розпочалися у липні 2015 року виставкою американського фотографа Джейсона Франциско «Золота Роза». За більш як рік вдалось законсервувати вцілілі залишки синагоги «Золота Роза», облаштувати на її території дренажну систему, автентичний фундамент Бейт Гамідрашу було очищено від бетону та помарковано білим каменем, встановлено меморіальну інсталяцію «Увіковічнення» із цитатами мешканців Львова та людей, пов’язаних з містом, які були євреями, демонтовано літній майданчик сусіднього ресторану та висаджено нові дерева. Головне мотто проекту: «Єврейська історія Львова – це спільна спадщина і відповідальність».

Довідка

Яків Дов Блайх народився 19 жовтня 1964 р. в Нью-Йорку, громадянин США. Богословську освіту здобув у єшивах США та Ізраїлю. В 2005 р. закінчив бізнес-школу Гарвардського університету за спеціальністю «Управління недержавними неприбутковими організаціями». В 1989 р. переїхав із сім’єю в Україну, працював рабином у Головній хоральній синагозі Києва. В 1990 році призначений на посаду головного рабина Києва та України. Наприкінці 1992 р. заснував ОЮРОУ. З 1996 р. — член виконавчого комітету Всесвітнього єврейського конгресу. В 1998 році обраний президентом ОЮРОУ, а в 1999 р. — головою ради рабинів Єврейської конфедерації України, яка є офіційним членом багатьох міжнародних єврейських організацій. У 2001 році обраний віце-президентом Європейського єврейського конгресу та віце-президентом Європейської ради єврейських організацій та громад. Одружений, має семеро дітей.

Джерело: сайт ЛМР