“Можна розглянути повторно” – інститут Яд Вашем про справу визнання Митрополита Андрея Праведником Народів Світу

Про таку заяву ізраїльського інституту “Яд Вашем” повідомив синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії ЛА УГКЦ о. Юстин (Бойко).

«СПРАВУ МИТРОПОЛИТА АНДРЕЯ МОЖНА ПОВЕРНУТИ НА ПОВТОРНИЙ РОЗГЛЯД»

9 січня 2020 року на ім`я Голови координаційної ради ювілею 150-ліття від дня народження блаженного Климентія Шептицького з національного меморіалу катастрофи і героїзму «Яд Вашем» надійшла відповідь у справі звернення щодо визнання митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

З таким проханням до згаданої інституції звернулися учасники міжнародної наукової конференції на тему: «Отець Климентій Шептицький (1869–1951): життєвий і духовний шлях блаженного Католицької Церкви», яка проходила у Львові 16 листопада 2019 року у стінах Львівської національної бібліотеки імені В.Стефаника.

У відповіді підписантам згаданого звернення пані Катя Гусарова, керівник сектору країн СНД у відділі «Праведники народів світу» Яд Вашем звертає увагу на те, що «питання про нагородження митрополита Андрея не раз піднімалося і обговорювалося спеціальною комісією з присвоєння цього почесного звання. Серед членів комісії був і равин Давид Кахане, який брав участь в обговоренні цього питання. Через широко відомі причини (співпраця з німецькими окупантами, участь у створенні дивізії СС «Галичина») комісія не прийняла позитивного рішення».

При цьому офіційний представник Інституту «Яд Вашем» зазначає, що «справу митрополита Андрея можна повернути на повторний розгляд, якщо будуть отримані невідомі дотепер документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації».

Слід визнати, що у справі вивчення спадщини митрополита Андрея ми знаходимося на початковому етапі, адже до сих пір немає жодної окремої наукової інституції, яка б займалася цим питанням. Зрештою, питання беатифікації митрополита Андрея у багатьох аспектах також впирається у питання детального вивчення його життя і діяльності.

Цього року виповнюється 155 років від дня народження праведного митрополита Андрея. Переконаний, що кожну таку дату ми повинні використовувати для ознайомлення ширшого загалу нашого суспільства з його думками та ідеями, цінностями, на яких він будував життя Церкви і України. Радянські служби безпеки утримували цілі департаменти, яка десятиліттями працювали над очерненням постаті митрополита Андрея, адже прекрасно розуміли, що він є символом не тільки УГКЦ, але й символом незалежної України. А тому, потрібно буде ще дуже багато часу, щоб належно пізнати і осмислити його спадщину.

Беатифікація митрополита Андрея, на яку сподіваємося, відкриє для нас дорогу до його публічного почитання як святого мужа Церкви. Але, завдання пізнати його спадщину і передати її наступним поколінням ніхто за нас не виконає. У певній мірі процес беатифікації митрополита Андрея тісно переплітається з процесом його визнання Праведником народів світу.

Визнання митрополита Андрея Праведником народів світу для українців – це питання історичної справедливості, а для врятованих ним євреїв – це питання честі і боргу перед Мойсеєм Українського народу, який у XX ст. у часи Другої Світової війни став також своєрідним Мойсеєм, який рятував їх перед знищенням тоталітарною системою фашизму.

Текст відповіді Інституту «Яд Вашем»
на лист-звернення учасників міжнародної наукової конференції на тему: «Отець Климентій Шептицький (1869–1951): життєвий і духовний шлях блаженного Католицької Церкви», яка проходила у Львові 16 листопада 2019 року у стінах Львівської національної бібліотеки імені В.Стефаника
у справі визнання митрополита Андрея Шептицького
Праведником народів світу:

Український переклад заяви Інституту Яд Вашем.

«Шановні панове,

Відділ Праведники народів світу ізраїльського меморіалу Голокосту Яд Вашем отримав ваше звернення, від 17 листопада 2019 р., в якому ви просите, в ім’я пам’яті врятованих євреїв, визнати митрополита Андрея Шептицького Праведником народів світу.

Як вам відомо, питання про нагородження митрополита Андрея не раз піднімалося і обговорювалося спеціальною комісією з присвоєння цього почесного звання. Серед членів комісії був і равин Давид Кахане, який брав участь в обговоренні цього питання. Через широко відомі причини (співпраця з німецькими окупантами, участь у створенні дивізії СС «Галичина») комісія не прийняла позитивного рішення.

Як і будь-яку іншу справу про спасіння євреїв в роки Другої світової війни, яка була відхилена комісією, справу митрополита Андрея можна повернути на повторний розгляд, якщо будуть отримані невідомі дотепер документи і свідчення, які по-новому висвітлюють діяльність митрополита в період німецької окупації.

З повагою,

Катя Гусарова
Відділ «Праведники народів світу», Яд Вашем