Митрополит Димитрій закликав суворо дотримуватися правил карантину і не піддаватися паніці

Р О З П О Р Я Д Ж Е Н Н Я
ПО ЛЬВІВСЬКО-СОКАЛЬСЬКІЙ ЄПАРХІЇ
ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ
від 18 березня 2020 року
Благословенний Господь і Бог наш, що відвідав нас у дні святого і великого посту та випробовує віру нашу!
Кожна прийдешня година ускладнює ситуацію з поширенням коронавірусу у світі і зокрема в Україні. Через це стає суворішим карантинний режим у напрямку щодо подолання пандемії. 17 березня 2020 р. Верховна Рада України прийняла закон, в якому окрім карантинних заходів, запроваджується кримінальна відповідальність за безвідповідальне ставлення щодо уведеного карантину.
17 березня 2020 р. відбулося засідання Священного Синоду Православної Церкви України, який прийняв практичні настанови та текст молитви щодо подолання коронавірусу. Постановою Священного Синоду передбачено відповідальність керуючого єпархією архієрея за можливі наслідки недотримання правил карантину.
Усім нам треба знати, що Церква у своїх молитвах до Бога, Пресвятої Богородиці та святих угодників завжди просить зберегти вірних від згубної пошесті та моровиці. Так само пастирі, вірні Церкви завжди дослухалися до голосу її вищих Ієрархів, Предстоятелів та соборних рішень священноначалія.
Спираючись на багатовіковий досвід боротьби з заразною пошестю, чумою та ін. тяжкими хворобами, вказівками священнослужителям, а також вірним Церкви, на період дії карантину в Україні в межах парафій Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України запроваджую такі наступні вказівки, правила та застереження:
1. В умовах карантину настоятелям парафій, головам релігійних громад неухильно дотримуватися усіх приписів, не легковажити та не ставитись гордо і упереджено до серйозних випробувань, згадуючи слова апостола Павла: «Вас спiткала спокуса ніяка iнша, тiльки людська…» (1 Кор. 10,13).
2. Священникам провести роз’яснення серед парафіян щодо правил карантину під час небезпечної пандемії, отримавши інформацію з належних місць, спеціально створених центрів протидії поширенню пандемії.
3. Настоятелям храмів, головам релігійних громад суворо дотримуватись правил карантину, пам’ятаючи про те, що вони також мають відповідати перед Богом, людьми та законом у випадку загрози масового розповсюдження коронавірусу.
4. У церквах Львівсько-Сокальської єпархії неухильно дотримуватися санітарних норм: прибирати храми, протирати ікони, двері, клямки та перила спеціальним розчином. Священникам роз’яснити людям, що до ікон, хрестів, голгофи, яка на час Великого посту виставлена на середині храму, достатньо буде звершити земний, або поясний поклон і перехреститися не цілуючи їх. У храмах встановити захисні дезінфікуючі засоби для промивання рук парафіянами.
5. Священникам продовжувати звершувати уставні постові богослужіння, неухильно дотримуючись умов карантину. Храми, де вони є відкритими протягом дня, не зачиняти, а навпаки настоятелям та їх сотрудникам чергувати, поодинці приймаючи парафіян, уділяючи їм Таїнство Сповіді та причастя Святих Христових Тайн. Де це можливо, на прохання вірних, запроваджувати чин відвідин домівок парафіян, також уділяючи їм в помешканнях Святі Тайни та Таїнство Соборування.
6. Обмежити присутність на богослужінні вірних до 10 осіб. Упровадити, де це можливо, трансляцію онлайн богослужінь, заохочуючи парафіян до звершення домашньої молитви.
7. Хворим, особливо старшим парафіянам та дітям, на період дії карантину краще залишатися вдома і не вводити себе та ближніх у спокусу. Священникам заохочувати таких парафіян до особливої молитви за всіх і все, яка також угодна Богові, бо твориться таємно в домашніх умовах із Всевишнім наодинці.
8. Щодо причастя Святих Христових Тайн, то наказую заздалегідь при звершенні Божественних Літургій заготовляти запасні Святі Дари, так як на Літургії св. Василія Великого у Страсний Четвер. Оскільки в нашому галицькому краї існує звичай щонайбільше сповідати та причащати парафіян Святих Христових Тайн у Вербний та Страсний тижні протягом дня, то й зараз у карантинний період є можливим протягом дня під час функціонування відкритим святого храму подавати причастя не за допомогою ложечки, а у руки, за чином Літургії св. ап. Якова, ретельно стежачи за тим, щоб парафіяни відразу перед Вашими очима спожили Тіло і Кров Христові. Після причастя запивки не подавати. Священникам ретельно стежити за тим, щоб у церкві не створювались черги і не були присутніми одночасно більше десяти осіб. Вважати таку форму причастя тимчасовим надзвичайним станом.
9. Нагадую священнослужителям і вірним Львівсько-Сокальської єпархії, що Святі Тайни Тіла і Крові Господніх є істинними і їх дія ніяк не умаляється чи принижується. Будь-які глузування або зневага Святих Христових Тайн є тяжким гріхом і хулою на Духа Святого.
10. Заздалегідь оголошенні Таїнства Соборування по церквах на період карантину скасувати.
11. Інші Таїнства та чини уділяти вірним з обов’язковим дотриманням правил карантину. Традиційні застільні поминання після похорону варто обмежити, а краще за покійного виявити справи милосердя.
12. Припинити ношення святих ікон та мощів по храмах єпархії. Заборонити звершення паломництв до святинь та особливих відпустових місць, які знаходяться в межах Львівсько-Сокальської єпархії.
13. Такі практичні вказівки та правила діють до 3 квітня 2020 року і у випадку продовження режиму карантину їх дотримання продовжується.
14. З особливим виявом поваги та подяки прошу пастирів та вірян піднести молитви за нашу місцеву обласну та міську владу Львова, владу теріторіальних громад, міст селищ та сіл, за людей, які працюють у сфері боротьби з поширенням коронавірусу, особливо за лікарів, щоб Господь благословив руки тих, хто лікує нас, не нехтуючи їх порадами, допомогою та лікуванням. Пам’ятаймо про те, що лікаря треба шанувати за честю, бо Господь дав їм це ремесло, щоб вони уздоровлювали кожну людину і знищували хвороби та прославляли дивні діла Господні.
15. Звертаюсь до священнослужителів Львівсько-Сокальської єпархії Православної Церкви України бути якомога організованими і з розумінням поставитися до уведених нашою Святою Церквою особливих правил щодо функціонування храмів. Ні в якому разі не піддаватися паніці, зберігати холодним розум. Не звертати уваги на тих, хто сіє розбрат і всілякі сум’яття щодо нібито «зради» Віри та Церкви, пам’ятаючи слова із книги Премудрості Ісуса, сина Сирахового: «Сину мій, якщо ти приступаєш служити Господу Богу, то приготуй душу твою до спокуси» (Сир. 2, 1). Також закликаю усіх, хто причетний до поширення інформації щодо коронавірусу та дотриманням правил карантину, перше аніж щось сказати чи заявити добре звірити цю інформацію і не поширювати фейкових новин та не боротися під виглядом особливого випробувального часу з Богом та Його Святою Церквою.
16. Дорогі у Христі знайте, що «ви ще не до крови стояли, проти грiха змагаючись, i забули втiшення, яке пропонується вам, як синам: «Сину мiй, не нехтуй покаранням Господнiм i не сумуй, коли вiн викриває тебе, бо Господь, кого любить, того карає; б’є кожного сина, якого приймає» (Євр. 12, 4-6).
17. Також нагадую священникам та вірним єпархії про те, щоб вони у годину лютих випробувань та обставин піднесли особливі молитви. Нехай Господь відведе від нас усяку пошесть та хворобу і зцілить недуги тих, хто потрапив у тенета особливо небезпечного коронавірусу. Пам’ятаймо про те, що всі ми ходимо перед Богом і просимо у Нього, щоб Він вислухав молитви наші і зважив на наші волання, не був безмовним до нас і втер наші сльози. Амінь!

Димитрій Рудюк
митрополит Львівський і Сокальський,
керуючий Львівсько-Сокальською єпархією Православної Церкви України