На Львівщині столітній костел перебуває в аварійному стані

max-20170808102524912Храм святого Миколая в аварійному стані. Громада закликає допомогти регіональну владу і шукає доброчинців.

Діючий костел святого Миколая у Старому Самборі Львівської області знаходиться у аварійному стані. Під час богослужіння на голову прихожан падає штукатурка, протікає дах, валиться мур довкола костелу, грибок роз’їдає стіни храму. І ще цілий ряд будівельних аварійностей загрожує святині збудованій у 1890 році. Католицька громада Старого Самбора власними силами біді не зарадить. Громада малочисельна, в основному жінки і діти. Більшість чоловічого неселення виїхали на заробітки. Місцева влада в міру можливостей католикам сприяє, але можливості її мізерні. Особливо болюче враження справляє той факт, що за якихось 20 км у Самборі костел Усікновення Глави Св. Іоанна Хрестителя побудований в 1530 році у зразковому стані. Слід зазначити, що католицька громада Самбора значно потужніша економічно та в рази більша кількісно. Однак малочисельність католиків Старого Самбора не означає, що потрібно байдуже спостерігати за руйнуванням чудової будівлі костелу святого Миколая. Католики просять всіх небайдужих зголоситися та допомогти відремонтувати костел

Історія храму:

Відомо, що перша згадка про римо-католицьку парафію у Старому Самборі датується 15 століттям; у цей же час у місті стояв дерев`яний храм, який згодом згорів. У 16 столітті збудували новий готичний кам`яний костел. Місцеві жителі кажуть про причетність до зведення храму королеви Бони Сфорци, яка й виділила кошти на будівництво. У часи короля Августа ІІІ костел у Старому Самборі було відновлено на кошти з доходів самбірських солеварень. У 1753 році на кошти щедрого польського короля споруда була реконструйована і освячена на честь Святого Миколая. Однак через століття храм занепав, а через декілька років його взагалі розібрали. Місцеві католики були змушені проводити богослужіння у цвинтарній каплиці або ж ділити з греко-католиками їхній храм. На будівництво нової святині збором коштів зайнялася католицька громада, і вже в 1890 році костел Святого Миколая у Старому Самборі відбудували заново і повторно освятили. Період Другої світової війни – не найкраща сторінка в історії костелу. Велика частина майна храму була вивезена – частково в Польщу, вівтар забрали до Мостиськ. З 1940-х років храм був закритий і використовувався як склад і промисловий цех, і лише в 1991 році Миколаївський костел повернули католицькій громаді Старого Самбора. А через три роки вівтар привезли з Мостиськ та встановили його у костелі.

Джерело: Львівська Архідієцезія РКЦ в Україні