На Львівщині зусиллями волонтерів рятують дерев’яний храм XVII століття

Неподалік Львова у селі Кугаїв волонтери рятують дерев’яну церкву, найдавніша згадка про яку датується XVII століттям. Про це пише Суспільне.

На занедбану дерев’яну церкву у селі Кугаїв звернули увагу в 2011 році, коли після пожежі в одному дерев’яному храмі на святинях Львівщини розпочалося встановлення протизламної і протипожежної сигналізації. Про це розповів голова Львівського осередку товариства охорони пам’яток Андрій Салюк.

Тоді розпочалася реставрація храму, зокрема, спочатку його накрили спеціальною плівкою, що не пропускає вологу. За зиму 2013-2014 років планували ряд благодійних заходів для збору коштів на реставрацію цієї церкви, проте з початком війни ці плани було відкладено на невизначений термін. Відтоді періодично виконували деякі роботи, щоб запобігти подальшому руйнуванню.

Волонтери збирають гроші, аби відреставрувати церкву неподалік Львова
Вигляд храму всередині. Фото: Суспільне Львів

«Саму церкву, за переказами місцевих, сюди перенесли і тут є датування 1693 рік, я припускаю, що це датування, можливо, є з часу перенесення її сюди. Вона сама, можливо, з якогось іншого місця і, однозначно, вона є давніша. Тут дуже така архаїчна, давня метода підготовки матеріалів. Ці бруси – вони не тесані, а тільки розколоті», – розповів голова Львівського осередку товариства охорони пам’яток. Він також зазначив, що під час демонтажу іконостасу на час протиаварійних робіт за іконою Богородиці знайшли синьо-жовту стрічку. За словами реставраторів, вона з 20-30-х років ХХ століття.

Два роки тому церква нахилилася, реставратори її укріпили та вирівняли, та храм потребує комплексної реставрації. За підрахунками Андрія Салюка, аби відреставрувати храм, не враховуючи іконостас, потрібно близько п’ятисот тисяч гривень. Щоб зібрати на це гроші, у храмі організувати мистецький проєкт.

«Це не був повноцінний вертеп, щоб ми з ним ходили, колядували і так далі, ми просто взяли основних героїв, створили для них костюми і зробили фотосесію, вона відбулася в цій церкві, аби допомогти зібрати кошти на її реставрацію», – розповіла волонтерка Уляна Явна.

Зараз вдалося зібрати вже більше двохсот тисяч гривень. Гроші збирають через соцмережі.

Додамо, що церква Богоявлення Господнього — дерев’яний греко-католицький храм XVII ст., що є пам’яткою архітектури національного значення, характерний зразок бойківського типу церков.

Після будівництва у 1990-х роках нової мурованої церкви храм використовувався рідко і поступово занепадав, через що потребує термінової реставрації. 2010 року на замовлення Обласного управління охорони культурної спадщини виконано проєктно-кошторисну документацію. Проєкт передбачав підняття храму й заміну підвалин. Вартість реставраційних робіт на той час оцінювалось у 3,5 мільйона грн. однак коштів на реставрацію не було виділено і робіт не розпочато.

Наприкінці 2012 року в соціальних мережах стартувала ініціатива з порятунку храму: «Врятувати церкву в Кугаєві». У серпні 2013 року на зібрані волонтерами кошти встановлено охоронну та протипожежну сигналізацію а також перекрито храм паропроникною плівкою. 13 вересня 2017 р. стартував другий етап збору коштів на нову паропроникну плівку, що згодом перетворився у збір коштів на перекриття храму новим дерев’яним гонтом. 24 жовтня і 11 листопада 2017 р. волонтери вдруге перекрили дах церкви спеціальною паропроникною плівкою. Станом на грудень 2017 р., за оцінками фахівців, на реставрацію храму було потрібно 5,5 мільйона грн. У жовтні 2018 р. зусиллями громади, меценатів та волонтерів, відреставровано дзвіницю кінця XVII ст. Зараз триває процес збору коштів на перекриття храму новим дерев’яним гонтом та заміну дубових підвалин.