Нова чудотворна ікона в ПЦУ: Історія, чуда, скептики

У вівторок, 18 жовтня 2022 року, Священний Синод ПЦУ благословив загальноцерковне шанування чудотворної ікони Божої Матері «Іверська-Мирненська (Мироточива)», визначивши днем її почитання 26 жовтня (13 жовтня ст.ст.).

У пресслужбі Вінницько-Барської єпархії ПЦУ розповіли про чудеса, які були явлені через ікону.

Ікона Божої Матері перебуває у с. Мирне (колишня Кіровка) Хмільницького району Вінницької області. Вона прославилася мироточінням і багатьма чудесами зцілень, які відбуваються з 2007 року.

Показово, що рішення про шанування Мирненської ікони Божої Матері було прийняте 18 жовтня. Саме в цей день у 2010 році митрополит Симеон (Шостацький) звершив освячення храму у с. Мирне, що був збудований для цього чудотворного образу.

«Кіровські святині»

У цьому ж храмі знаходяться й інші ікони, з яких упродовж багатьох років постійно витікає ароматне миро. До недавнього часу ці ікони називали «Кіровськими святинями» і відомі вони були не лише на Вінниччині, а й по всій Україні.

Перші чудеса від «Кіровських святинь» були зафіксовані у 2007 році. Біля дверей храму вранці перед службою люди побачили ікону Всіх Святих. Як з’ясувалося пізніше, колись цю ікону разом з іншими святинями викинули на подвір’я зі зруйнованої у 1947 році місцевої Покровської церкви. Ікону забрав додому один набожний чоловік, заповівши дітям передати її у відновлений храм. Однак ікона замироточила вдома у цієї сім’ї, й родина принесла її під двері церкви, яку щойно відкрили у селі у пристосованому приміщенні.

Незабаром у церкві замироточила інша ікона – Христа Спасителя. Це сталося 14 серпня 2007 року під час богослужіння на свято мучеників Маккавеїв. Спочатку люди побачили лише сяйво, а мироточіння не помітили. Лише коли під іконою на підлозі побачили краплі та спробували з’ясувати їхнє походження, зрозуміли, що це миро, яке витікає з ікони і розповсюджує навкруги приємний аромат.

Мироточиву ікону Спасителя помістили в кіот поруч з іконою Всіх Святих. Незабаром сталось ще одне диво – на внутрішній частині скла ікони Спасителя з дрібнесеньких крапельок мира з’явився нерукотворний образ Пресвятої Богородиці.

Третє чудо сталося восени, на свято архистратига Божого Михаїла (21 листопада 2007 року). Заплакала Іверська ікона Божої Матері, яку настоятель храму протоієрей Віталій Трач привіз із Браїловського жіночого монастиря неподалік від Вінниці. Незабаром сльози змінилися крапельками ароматного мира.

Ікона Божої Матері «Іверсько-Мирненська»

Саме ікона Божої Матері «Іверська-Мирненська» мироточить найбільше. Раз у тиждень настоятель збирає миро і роздає паломникам. Найсильніше образ мироточить, коли служиться Літургія. Миро стікає на вату, яку роздають вірянам. Іноді мироточіння буває настільки рясним, що за добу збирається понад літр мира.

У 2010 році на честь чудотворної ікони Богородиці «Іверської» парафіяни за один рік збудували храм. І ось вже понад п’ятнадцять років головна святиня храму приваблює до себе прочан з України та закордоння, які приїжджають до Мирного з надією і сподіванням отримати благодатну допомогу Божої Матері.

До речі, сама назва села Мирне походить від слова «миро». Місцеві жителі вирішили перейменувати село і замість радянської Кіровки дати назву, що нагадувала б про диво, яке Божа Матір зволила явити на цьому місці.

Чуда

З 2007 року від чудотворної ікони Божої Матері і від мира, що витікає з неї, сталося чимало зцілень, і тисячі віруючих приходять до Богородиці зі своїми бідами і проханнями. В історії ікони записано багато свідчень про дивовижні зцілення і оздоровлення навіть від найстрашніших недуг, включно з раком і безпліддям.

Перше оздоровлення, яке було зафіксоване, – це вилікувана мастопатія у жінки з Житомира. Серед найяскравіших – випадок із хлопцем на ім’я Олександр зі села Ситківці Гайсинського району Вінницької області. Йому зробили трепанацію черепа, вирізали пухлину, а пізніше просто виписали додому, сказавши, що його доля залежить від Бога. Батьки привезли його до церкви, і після тривалої молитви перед чудотворною іконою та помазання миром хлопець оздоровився. Якось до Мирного приїхав колектив дитячого будинку з Бердичева. Вихователі привозили покинутих батьками дітей, які страждають на церебральний параліч. В однієї дитини був параліч і псоріаз. Після помазування миром псоріазні бляшки відлущилися з її шкіри, як луска з риби.

Одна родина приїжджала з півночі країни з немовлям. 8-місячне дитя неправильно лікували медики, навіть випробовували на ньому ліки. Біля ікон дитина також зцілилась. Відбувалися зцілення і в жителів Мирного. У одного місцевого чоловіка зупинився розвиток гангрени після того, як жінка почала змащувати хворе місце миром. Зафіксовані також зцілення прихожан від ракових пухлин. Одна жінка після одужання від онкологічної хвороби принесла величезний букет троянд і стала розсипати по храму зі словами подяки.

Пам’ятною є історія родини, яка прилетіла з Німеччини, аби взяти чудодійного мира для своєї доньки Вероніки, що захворіла на туберкульоз кісток. Після відвідин храму не встиг ще літак, на якому вони поверталися, приземлитися у Мюнхені, як дівчинці стало краще, за три дні – ще краще, а потім хвороба взагалі відступила. З вдячності родина подарувала Богородиці гарну корону, яка до сьогоднішнього дня прикрашає кіот ікони. Подарунків вдячні за зцілення люди залишають біля ікони чимало. Хтось приносить золоті і срібні прикраси, а хтось – прості дерев’яні хрестики і особисті речі.

Скептики

Та разом із тими, хто щиро увірував, з’являлися час від часу й скептики, які намагалися спростувати диво. Шукаючи викриття, дехто віддавав миро на експертизи, проводив журналістські розслідування, запрошував до храму науковців. Та всі ці спроби закінчувалися одним і тим же: наукового пояснення цьому диву просто не існує. За результатами лабораторних досліджень миро – це рідина-дистилят, але чому вона при цьому має такий особливий аромат, ніхто так і не в змозі пояснити. Ікону неодноразово витирали насухо, але миро продовжувало стікати. Причому, як спостерігали у храмі, миро не тече, а дійсно точиться і ніколи не витікає надмірно.