о. Олексій Філюк: «У день П’ятдесятниці ми, як і апостоли, отримуємо Дари Святого Духа»

«Благословенний Ти, Христе Боже наш, що премудрими рибалок явив, пославши їм Духа Святого, і ними увесь світ уловив. Чоловіколюбче, слава Тобі», — такі слова сьогодні чуємо у святковому тропарі під час Богослужіння. Нехай Дух Святий, Який Зійшов сьогодні на апостолів, зійде і на нас, даруючи мудрість, любов, віру у Євангеліє і Святу Апостольську Церкву.

Про духовний  символізм свята Зіслання Святого Духа в ексклюзивному коментарі для інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова» розповідає священик ПЦУ із Тернопільщини отець Олексій Філюк:

«День П’ятдесятниці мав важливе значення у Старому Завіті, а також має особливий духовний зміст у Новому Завіті. Слово «П’ятдесятниця» означає п’ятдесятий день після певної події. У Старому Завіті цей день символізував початок жнив, тобто на п’ятдесятий день після Пасхи, після принесення мирної жертви, відзначалося Свято жнив. А у Новому Завіті на п’ятдесятий день після Пасхи ми відзначаємо свято Зіслання Святого Духа на апостолів.

У Слові Божому читаємо:

«Коли ж почався день П’ятдесятниці, всі вони однодушно знаходилися вкупі.

І нагло зчинився шум із неба, ніби буря раптова зірвалася, і переповнила ввесь той дім, де сиділи вони.

І з’явилися їм язики поділені, немов би огненні, та й на кожному з них по одному осів.

Усі ж вони сповнились Духом Святим, і почали говорити іншими мовами, як їм Дух промовляти давав» (Дії 2: 1-4).

Отже, згідно з обіцянкою Божою, яка записана у пророцтвах, і обіцянкою Ісуса Христа Зіслати Духа Святого на апостолів — на п’ятдесятий день після Пасхи вона була виконана. На апостолів, коли вони знаходилися всі разом, у вигляді вогненних язиків Зійшов Дух Святий, і вони почали говорити різними мовами. Вони отримали Дари Святого Духа.

Для нас, християн, свято П’ятдесятниці є народженням, заснуванням сучасної Церкви. Цього дня почали відбуватися великі чуда у Єрусалимі — було охрещено три тисячі людей. В цей час Дух Святий почав діяти і діє до сьогодні у цьому світі. Ми є послідовники Ісуса Христа, завжди потребуємо Божої підтримки і через Святого Духа трудимося у Господі. Ось уже два тисячоліття, як Дух Святий Зійшов на апостолів, і були передані рукопокладання на дияконів, священиків, єпископів, — щоб усі вони трудилися на славу Божу, а Дух Святий працює і до сьогодні. Отже, саме з дня Зіслання Святого Духа починається історія створення Церкви Христової тут, на землі. І ми, як послідовники Христові, повинні єднатися у Дусі Святому.

За народною традицією день П’ятдесятниці називають Зеленими святами і храми, будинки оздоблюють зеленню. Але головне для нас, християн, – це бути у цей день на Богослужінні, причаститися Таїн Господніх. Бо не зелень у будинку є основною. Звісно, повторюю, є така традиція —  прикрашати домівки, але з цим пов’язаний ще і дохристиянський звичай, коли збирали трави і замаювали будинок, і тут переплелося, так би мовити, давнє і сучасне. Набагато гірше, коли люди прикрашають своє житло, а до храму не йдуть. Дуже часто ми багато часу віддаємо обрядовості, але Богу потрібний Дух сокрушений, чисте серце. День П’ятдесятниці потрібно присвятити Церкві, служінню ближньому, молитві, а оздоблення – це другорядне, яке не веде нас до спасіння і не зближує з Богом. Головне в житті людини — це жити згідно з Євангелієм.

Щиро вітаю вас, дорогі брати і сестри у Христі, з Днем Святої Трійці та сходженням Святого Духа на апостолів! Бажаю цієї світлої днини, щоб разом зі свіжою зеленню в ваші домівки заходив мир та Божа благодать, а серця наповнювалися добром, любов’ю, щирістю та всепрощенням. Зичу вам добра, благополуччя, сімейного затишку, любові та уваги від близьких. Нехай Господь допоможе вам у здійсненні світлих задумів, захистить від життєвих негараздів, пошле мир та щастя на розквіт нашої рідної України».

Підготували Юліана Лавриш, Андрій Мандрика

Фото – із Фейсбук-сторінки о. Олексія Філюка