Одна з найдавніших в Україні ікон Святої Трійці зберігається у Львові

У Національному музеї імені митрополита Андрея Шептицького, що у центрі Львова, зберігається велика кількість ікон Старозавітної Трійці.

Зображення Трійці можна побачити на найдавніших українських іконах, які походять ще з початку ХVІ ст. Це і великі храмові ікони, й малі празникові. Про унікальні пам’ятки, які є в експозиції музею, розповіла завідувачка відділу давньоукраїнського мистецтва Національного музеї імені митрополита Андрея Шептицького Марія Гелитович.

Як розповіла Марія Гелитович, у давній візантійській традиції Бога-Отця не зображали, адже Бога ніхто не бачив. Натомість зображали лише Ісуса Христа, як оплочене Слово. Святого Духа зображали у вигляді голуба.

Вказівкою на триєдність Бога вважають Пролог Євангелія від Івана:

«На початку було Слово, а Слово в Бога було, і Бог було Слово.» (Ів. 1:1)

«Слово сталося тілом, і перебувало між нами, повне благодаті та правди, і ми бачили славу Його, славу як Однородженого від Отця.» (Ів. 1:14)

«На іконах Святої Трійці зображали трьох ангелів, які і символізували Бога-Отця, Бога-Сина і Бога-Духа Святого – Старозавітна Трійця. Часто були показані між ангелами Авраам і Сара. Згідно з біблійною розповіддю, у господу Авраама та Сари приходять троє подорожніх. Відомо, що Авраам та Сара були бездітними, але Авраамові було обіцяно, що він стане батьком багатьох, і цілий народ від нього вийде. Однак це подружжя вже було у поважному віці, а тому не сподівалося мати дітей», – розповіла Марія Гелитович.

Коли Авраам побачив гостей, то звелів приготувати належне частування, хоч він і не знав, хто прийшов у його дім. Відтак, швидко закололи ягня, Сара спекла три хліби.

«Бачимо на іконах, що завжди на столі перед ангелами є три хліб. Часто можна побачити багаті частування. Ці три ангели сидять за столом із благословляючими жестами. Переважно вважається, що  центральний ангел – це Ісус Христос.

Цікавий момент, ангели сказали, що за рік вони повернуться, і Сара народить дитину. Вона не повірила і засміялася. Один із них запитав, чому вона сміється. І Сара засоромилась. Тому часто Сару показують на іконах, як вона ховається за дверми», – зазначила Марія Гелитович.

img_8632_27755

В музеї зберігається надзвичайно виразна та гарна ікона, яка походить із кінця ХVІ ст.

«Це храмова ікона із церкви Святої Трійці, що була у Потеличі. Це була дуже велика дерев’яна церква, яку була розібрали в 30-их роках. Ця ікона монументальна та виразна. Видно, що майстер вправно володів технікою рисунку. Бачимо багатий декор, а на тлі – рельєфи ніби металева шата, що характерно для часу створення ікони. Це одна із таких найцікавіших храмових ікон ХVІ ст», – зазначила Марія Гелетович.

Також в експозиції музею можна побачити чимало малих празникових ікон Старозавітної Трійці.

«Це свого роду є праобразом Тайної вечері, бо часто на столі перед ангелами є хліб та чаша. Ангели мають посохи, як подорожні. На цій іконі дуже лаконічний сюжет. Ми бачимо, як вони сидять за столом та ведуть розмову», – зазначила Марія Гелитович.

Окрім того, у музейній експозиції представлена одна із найстаріших в Україні ікон Святої Трійці.

Як зазначила Марія Гелитович, ця ікона дуже понищена і має деякі втрати.

«Тут цікаво, що Сара і Авраам зображені на передньому плані перед столом, йдуть на зустріч один одному. На столі дуже мало предметів, усе лаконічно – лише ніж та чаша. Бачимо ангелів, які ніби сидять на престолі. Також можемо простежити різномасштабність фігур, бо важливі постаті зображали більшими, а постаті Авраама і Сари ніби міліють перед ними», – звернула увагу Марія Гелитович.

Давні ікони Святої Трійці можна побачити в експозиції Національного музею (просп. Свободи,20).

Нагадаємо, що історія Національного музею у Львові розпочинається 1905 роком. Тоді з ініціативи митрополита Андрея Шептицького був заснований «Церковний музей», основною збіркою якого було сакральне мистецтво, тобто освячені речі, які використовували під час Літургії.

Багато старовинних ікон у ХІХ – на початку ХХ ст. вважалися вже не модними, отож, їх переважно спалювали, або переносили з однієї церкви до іншої. Саме тому Митрополит Андрей Шептицький задумав заснувати музей, де б ці ікони зберігалися не лише як предмети культу, а як такі, що мають мистецьке значення.

1913 року урочистим актом Митрополит Андрей Шептицький передав приватну фундацію «Церковний музей» в дар українському народу.

На сьогодні Національний музей у Львові налічує понад 140 тис. експонатів.

Джерело: galinfo