Патріарх Філарет: «Об’єднання з Автокефальною Церквою лише початок – далі маємо об’єднатися і з УПЦ (Московського Патріархату)»

ArticleImages_60463_Filaret_cerkva.infoПід час архипастирського візиту та Всеукраїнської прощі до Хресто-Воздвиженського Манявського монастиря на Прикарпатті Предстоятель Української Православної Церкви Київського Патріархату, Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет поспілкувався з журналістами щодо війни в Україні та об’єднання з УАПЦ.

«Коли воїн захищає свою сім’ю, державу, народ, він проявляє свою любов, – наголосив Патріарх Філарет. – Ісус Христос сказав, що ніхто не має більшої любові, аніж той, хто душу свою віддасть за друзів».

«Сьогодні нас, всіх українців, турбують події, які відбуваються на сході. Тому церква, яка зажди була з народом, є і буде, в цих складних умовах підтримує український народ. І,  зокрема, українську армію. Коли ми на Всеукраїнській Раді Церков поставили питання про збір коштів на допомогу армії, то Предстоятель УПЦ (МП) Митрополит Онуфрій сказав, що вони не будуть цього робити, щоб не підкреслювати,  що наша армія така слабка. Я йому навів приклад, що під час Другої світової війни російська Церква збирала кошти на танкову колону і ескадрилью радянської армії. Видно, що вони просто не хочуть підтримувати нашу армію, а лише сепаратистів на сході. Не хочу це сказати про всю Церкву Московського Патріархату, бо є і там патріоти. Наша ж Церква Київського Патріархату за час війни зібрала гуманітарної допомоги більше 50 тисяч тон. Крім того, відправили в армію біля 100 автомобілів швидкої допомоги і мікроавтобуси. Також наші священики, разом зі священиками Греко-Католицької Церкви, знаходяться з вояками на передовій, підтримуючи наших вояків» – каже першоєрарх.

Предстоятель УПЦ КП акцентував на тому, що погляди на події на сході України в УПЦКП, УГКЦ, УАПЦ з одного боку та УПЦ (МП) з іншого, радикально різняться.

«Наша позиція така, що іде боротьба сепаратистів на сході України з нашою владою та агресія з боку Росії, –  каже Патріарх. – Адже бачимо, там присутня російська зброя. Крім того, там є представники російських спецслужб. УПЦ (МП) стверджує, що це громадянська війна. Якби це було так, то б цю проблему вже вирішили. Та війна все рівно закінчиться – Росія Україну не переможе! По тій причині, що наша армія вже обороноздатна і дух український настільки сильний, що зламати його  неможливо. Хорошим прикладом є події під Маріуполем, який дехто з аналітиків назвав другим Сталінградом часів Другої світової війни, який став переломним моментом як і наша перемога».

Висловив свою позицію Патріарх Філарет і щодо об’єднавчого процесу з УАПЦ, який, як він стверджує, продовжується. Створено відповідні комісії, які на своїх засіданнях підтвердили наміри об’єднання та призначили скликання спільного Собору на 14 вересня. Але, згідно зі Статутами, Церкви ще мали б підтвердити його проведення. Київський Патріархат вже дав свою згоду. Автокефальна ж Церква поки відкладає підтвердження. Патріарх Філарет повідомив, що Архиєрейський Собор УАПЦ 9 липня повинен прийняти рішення щодо Об’єднавчого собору.

Також УПЦ КП висуває свої вимоги щодо чисельності своїх делегатів на об’єднавчому Соборі. Їх має бути більше, адже, як стверджує очільник УПЦ КП, офіційно зареєстровано, що чисельність вірних у їх Церкви більша. Автокефальна Церква також ставить умовою збереження назви Церкви.

Згадав Патріарх і про можливе об’єднання усіх Православних Церков в Україні.

«Я хотів би підкреслити, що в цьому процесі негативну роль відіграє Москва, бо вона не зацікавлена в об’єднанні українського православ’я в єдину Церкву. Для Росії вигідніше, щоб воно було роз’єднане, адже тоді легше боротися з нашою державою та Церквою. А коли будемо єдині, то нас не зможуть перемогти. Об’єднання з Автокефальною Церквою лише початок – далі маємо об’єднатися і з УПЦ (Московського Патріархату). Загалом, якби не було Київського Патріархату, Греко-Католицької Церкви, так само як Автокефальної  і Римо-Католицької та протестантських Церков, то моя думка така, що Путін вже б підкорив Україну. Бо вони виступають єдиним фронтом проти агресії Росії. Тому Путін нас не переможе» – переконаний владика Філарет.

За матеріалами: РІСУ