“Перед смертю напророкував Україні воскресіння”: сьогодні день пам’яті Митрополита Андрея. Цікаві факти про Князя Церкви

1 листопада – день переходу до вічності Праведного Митрополита Андрея Шептицького.  Ця постать особливо близька нам сьогодні, в умовах непростих викликів пандемії, економічної скрути. Митрополит Андрей вмів бути стійким,  коли все довкола перебувало у стагнації, був мужнім і рятував євреїв у часи Голокосту, наважився відмовитися від почестей, які давав у тогочасному суспільстві титул графа, щоб стати монахом. Пропонуємо Вам згадати важливі віхи з біографії Митрополита, який став світочем Церкви і є її духовним провідником до сьогодні.

На смертному одрі Митрополит Андрей напророкував Україні воскресіння.

«Митрополит Андрей був пророком, на смертному одрі, він пророкував Україні воскресіння. Сьогодні ми всі говоримо: коли скінчиться війна, що буде з Кримом, що буде з Луганськом і Донецьком, а мені здається, що достатньо нам українцям знати, що Україна воскресне. Очевидно, воскресіння – це не один крок, не один момент, але попри те, що гинемо, що завдають нам ран, ми воскресаємо», – закцентував Владика Йосиф Мілян у коментарі Радіо “Свобода”.

1. Народився графом, був дуже багатим, напевно, як сьогоднішні мільярдери, але став монахом.

2. Походив зі стародавнього українського роду, проте в ХІХ столітті рід полонізувався і перейшов на латинський обряд.

3.  Дозвіл перейти на східну традицію Шептицькому дав особисто Папа Лев XIII.

4. Упродовж діяльності Митрополита у Львові між 1901 і 1944 роками в Галичині сім разів мінялися господарі: австрійці, росіяни, українці, поляки, совіти, німці і знову совіти.

5. Очолив делегацію до цісаря Франца Йосифа, вимагаючи, щоб українців у Галичині поважали однаково з іншими народами монархії, не принижуючи їхньої національної та людської гідності.

6. Виступав у Віденському сеймі, у Палаті панів, щодо створення українського університету у Львові. Після цього виступу цісар видав декрет, згідно з яким український університет у Львові мав відкритися 1 вересня 1916 року.

7. Завдяки старанням Митрополита Ватикан визнав УНР 1919 року.

8. Профінансував створення Народної Лічниці у Львові, а також сиротинця. Для утримання сиротинця віддав гроші, які отримав як пожертву від Папи Бенедикта XV.

9. Подарував дитячій патріотичній організації «Пласт» свій маєток у Підлютому для літніх таборів.

10. Віддав свою приватну колекцію на заснування Українського національного музею – 5 кімнат у митрополичих палатах, а в 1911 році придбав для музею цілий будинок на сучасній вулиці Драгоманова.

11. Зініціював і заснував Земельний банк у Львові, підтримував діяльність українських культурно-просвітницьких товариств «Просвіта», «Рідна школа», «Сільський господар»

12.  Під час німецької окупації Митрополит звернувся з протестом проти винищення єврейського населення до райхсканцлера Гіммлера, а також захищав радянських полонених – писав листа Гітлеру про надуживання Ґестапо й жорстокість до військовополонених.

13.  Організував таємне вивезення 2000 дітей євреїв 14 серпня 1944 року. Їх переховували у криптах, у монастирських школах, сиротинцях Львова та околиць.

Джерело: ДивенСвіт.