Перевірки СБУ виявили в приміщеннях УПЦ (МП) підозрілих осіб та пропаганду «русского міра»

Контррозвідувальні заходи, які Служба безпеки України 22 листопада 2022 року провела в кількох монастирях УПЦ МП, завершилися виявленням осіб, ймовірно причетних до протиправної діяльності на території України, та пропагандистської літератури. Про це повідомляє СБУ.

Безпекові заходи було проведено у межах чинного законодавства разом зі співробітниками Нацполіції та Нацгвардії на територіях Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та у приміщеннях Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ на Рівненщині.

В рамках заходів було ретельно перевірено понад 350 церковних споруд і 850 осіб, з яких понад 50 осіб пройшли поглиблені контррозвідувальні опитування, у тому числі з використанням поліграфа. Серед них – не лише громадяни України, а й іноземці, зокрема громадяни РФ, що перебували на території об’єктів. При перевірці документів деякі з них надали паспорти та військові квитки СРСР, взагалі не мали оригіналів документів, а лише їх копії, або ж мали паспорти громадян України з ознаками підробки чи пошкодження. Наразі щодо них здійснюється поглиблена перевірка.

На території Києво-Печерської Лаври виявили 32-річного громадянина України, що може бути причетним до протиправної діяльності в нашій країні проросійського інформаційного агентства «Антван». Це – довірена особа власника однойменної російської компанії «ANTVAN GROUP» – громадянина РФ Орлова О.В., який володів в Україні низкою земельних ділянок і закладів громадського харчування. У межах кримінального провадження це майно заарештовано.

Співробітники СБУ виявили також проросійську літературу, призначену для навчання у семінарії та приходських школах, зокрема і для пропаганди «русского мира», а також готівку на загальну суму понад 2 млн грн, більше ніж 100 тис. доларів США та декілька тисяч російських рублів.

Усі матеріали перевірки буде передано на відповідні експертні дослідження.

Служба безпеки України наголошує, що у своїй діяльності дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України.