Подружжя поза часом: історія святих Наталії та Андріана

Ми часто говоримо, що є чимало подружжів, на які варто взорувати свій погляд. Вони витримують ціннісні орієнтири, представляють християнську науку та є зразком самопожертви. 8 вересня за новим стилем Церква пригадує імена святих Наталії та Андріана, подружжя з Никомидії. Історія їхнього життя вражає, зокрема тим, що у шлюбі вони прожили всього один рік, однак у пам’яті християн залишились навічно. Наталія та Андріан жили в епоху імператора Максиміана, який був одним із ключових переслідувачів християн.

Одного разу гонителі донесли імператору, що недалеко від міста в одній з печер ховаються християни, які ночами моляться Богу. Максиміан послав військо, яке справді знайшло 23-х християн. Закувавши їх в залізні кайдани, повели в місто. Святих мучеників зустрічав сам імператор і наказав нещадно бити, потім завести в судову палату на допит, після чого кинути в темницю і тримати, доки не повмирають. Серед урядовців, які засідали в судилищі, головуючим був 28-річний чоловік на ім’я Адріан. Він зацікавився вірою, за яку християни готові були прийняти мученицьку смерть. Коли в’язні розповіли Адріану правду Христової віри, його серце загорілося любов’ю до Христа Спасителя і він сказав: “Впишіть і моє ім’я в число ув’язнених, бо я, від сьогодні, християнин і з радістю прийму смерть за Христа”.

Поганські урядовці доповіли про це Максиміану, який негайно викликав Адріана: “Чи ти лишився глузду і хочеш постраждати? Викресли своє ім’я і принеси жертву богам, та благай у них прощення”. “Я не лишився розуму, а прийшов до розуму і впізнав, що віра Христова є правдива і спасительна”. Тоді Максиміан наказав закувати його в кайдани і посадити в темницю разом з усіма.

Наталії повідомили, що чоловік став християнином і знаходиться у в’язниці, вона дуже зраділа і славила Господа, бо і сама була християнкою. Наталія поспішила в темницю, і, зустрівши свого чоловіка, обцілувала його кайдани, словами втішала мужа і укріпляла його в вірі.

За порукою інших в’язнів сторожа відпустила святого Адріана з темниці повідомити дружину про день його мученицької смерті. Свята Наталія, побачивши мужа, не хотіла впустити його, бо подумала, що чоловік відрікся від Христа і його відпустили. Але святий Адріан переконав дружину, що він тільки відпросився на кілька годин, щоб сповістити дружині дату своєї страти. Дізнавшись правду, свята Наталія радо зустріла чоловіка і попрощалася з ним, з болем і радістю в серці провівши до в’язниці. І це прощання по-людськи було незвичним. Духовна радість наповнила їх серця. 

Через сім днів всіх в’язнів (а їх було 24) вивели на страту. Всі були страшенно знесилені муками, тому Максиміан наказав перед стратою побити тільки Адріана воловими жилами по животі. Полилася кров, живе тіло відпадало від кісток, але нестерпні муки лише додали сили – з уст і серця мученика лилася молитва. Ледь живого Адріана знову віднесли у в’язницю, а свята Наталія йшла слідом за ним. А коли імператор заборонив впускати жінок у в’язницю, щоб морально не підтримували своїх чоловіків, Наталія постригла волосся і, одягнувшись в чоловічий одяг, перебувала біля свого мужа. Врешті імператор наказав важким молотом поламати кості на руках і ногах всім мученикам. Тіла святих мучеників хотіли спалити. Але піднялася страшна буря і розпалена піч, де мали спалити тіла, погасла. Більшість мучителів були вбиті блискавкою з неба. Свята Наталія взяла собі руку свого мужа святого Адріана і зберігала вдома. Тіла святих мучеників імператор таки наказав спалити, але християни вночі викупили їх і перевезли таємно до Візантії, де і захоронили.

Невдовзі після похорону мучеників, один багатий поганин хотів одружитися зі святою Наталією. Але вона, боячись, що імператор насильно видасть її заміж за поганина, вночі виїхала до Візантії, де днями і ночами молилася на могилі свого мужа. Якось, знесилена, заснула на могилі. Уві сні побачила свого мужа, який сказав, що Бог незабаром і її закличе у вічність. Сон справдився, через декілька днів під час молитви свята Наталія тихо і спокійно відійшла до Господа.

Як бачимо, святі Наталя та Андріан вчать нас бути вірними у подружжі,перебувати разом з Богом та повністю віддавати Йому все своє життя та одне одного. Їхня вірність,попри молодий вік, є прекрасною нагодою для наслідування. Саме тому до святих часто моляться за щасливий шлюб.

Молитва до святих мyчеників Адріана та Наталії

О, священна паро, святі мyченики Христові Адріане і Наталіє, блаженне подружжя та хоробрі стpаждальці! Почуйте нас, що зі сльозами молимось до вас, і пошліть нам усе, що корисне для душ і тiл наших. Моліть Христа! Бога, щоб Він помилував нас і вчинив нам за милістю Своєю, щоб ми не зaгинyли у гріхах наших.

Підготувала Юліана Лавриш

за матеріалами http://www.archangel.kiev.ua/