Президент Румунії нагородив орденом священника, який зніс пам’ятник Леніну

Президент Румунії нагородив посмертно Національним орденом «За заслуги» православного священника Соріна Греку, який відіграв важливу роль у боротьбі за румунську демократію на початку 1990-х років, повідомляє Orthodox Times.

Президент відзначив священника орденом «на знак високої вдячності за мужність, з якою він захищав свободу віросповідання та принципи демократії як до, так і після подій грудня 1989 р., а також за значний внесок у згуртування та підтримку румунської громади у Сполученому Королівстві Великобританії та Північної Ірландії».

Священник став відомим у березні 1990 року, коли оголосив голодування перед пам’ятником Леніну на площі Вільної преси, зажадавши прибрати всі комуністичні символи, а саме пам’ятники Леніну та Петру Гроза*, повідомляє інформаційне агентство Basilica.

Отець Сорін відійшов до Господа 6 січня на 61-му році життя. У священстві він служив 41 рік. Першу парафію він заснував попри переслідування з боку  «Секурітате» (спецслужба, аналог радянського КДБ, відома своєю жорстокістю та садизмом, – ДВЛ).

Розчарований ситуацією в країні, о. Сорін емігрував до Лондона, де у 1993 році заснував парафію.

Сьогодні на площі Вільної преси, де колись стояв Ленін, стоїть статуя «Крила», присвячена жертвам комуністичних репресій.

«Останній спогад, який пов’язує нас, це його участь восени минулого року в церемонії відкриття погруддя короля Михаїла в Лондоні, коли він разом із отцем Костянтином Попеску звершив панахиду», – відзначило поміж іншого посольство Румунії на своїй сторінці у Фейсбуці.

Нагадаємо, що перший пам’ятник Леніну в Радянському Союзі було знесено 1 серпня 1990 року в місті Червоноград на Львівщині. Новина облетіла весь СРСР, а завдяки радіо «Свобода» стала відома у світі. До розпаду імперії зла був ще понад рік. Знесення пам’ятника було однією з політичних вимог червоноградських шахтарів, що страйкували. Пізніше місце колишнього пам’ятника тирану було освячено, а біля нього встановлено хрест.

*Голова першого маріонеткового уряду Румунії в часи сталінської окупації.