прот. Ігор Цмоканич: «Бути гідним – це не боятися бути самим собою»

Справжня гідність – це вірність своєму покликанню, закладеному Творцем. Бути гідним – це бути співтворцем у цьому світі. Бути гідним – це не бути байдужим, а бути відповідальним. Бути гідним – це не означає не мати страху, але означає рухатися далі, долаючи цей страх. Важко згадати, коли почалося святкування Дня Гідності, і відколи цей день співпадає із святом Архистратига Божого Михаїла. Але між цими двома святами існує тісний зв’язок. Вони нагадують нам про те, що світ, історія – це поле битви між добром і злом. І ось ми стоїмо перед вибором – бути ангелами світла, а чи ангелами темряви. І День Гідності – це про цю боротьбу. Кожен з нас мусить вибрати свою сторону.

День Гідності так же само нагадує нам про те, що ця боротьба між світлом і темрявою пов’язана із жертвою. Бо іншого способу перемогти зло – немає. Це жертва багатьох людей: Героїв Крут, Героїв Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні і багатьох інших. Але ця жертва дуже часто є наслідком байдужості громадян до своєї держави, до тієї брехні, в яку вони вірять. Звичайно, можна сказати, що народ обдурили, але людей можна обманути тільки тоді, коли вони хочуть бути обманутими. А це багато говорить про них. Інколи людям миліша солодка брехня, аніж гостра правда. І тому вартує згадувати, вшановувати пам’ять Героїв різних Революцій Гідності. Але, найперше, вартує згадати про свою гідність.

Гідність полягає в тому, щоб ніколи не поступати негідно: не йти на компроміси із злом, не жити тільки для задоволення своїх базових фізіологічних потреб, не жити тільки для задоволення своїх амбіцій. Бути гідним – це бути відповідальним. Бути гідним – це бути небайдужим. Бути гідним – це відчувати свою відповідальність за те, що відбувається навколо. Бути гідним – це не боятися бути самим собою.

прот. Ігор Цмоканич, сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич)

За матеріалами відеоблогу прот. Ігоря Цмоканича для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»