прот. Ігор Цмоканич: «Люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, які дивляться телевізор»

Філософ Фейєрбах сказав: «Ми є тим, що їмо». Натомість лікарі сказали би, що наше здоров’я – це, найперше, наша дієта. І те, що стосується тілесної їжі, у великій мірі стосується і їжі духовної. Йдеться не тільки про Слово Боже, а про те, що ми читаємо, дивимося, слухаємо. Наше життя, найперше, залежить саме від того, адже книги, фільми і музика формують нас.

Книга. Книги читати треба. Адже книга – це не просто джерело інформації. Бо коли ми читаємо, то вчимося думати, розвиваючи свої звивини. Коли ми читаємо, то мислимо абстрактно, вчимося співпереживати, уявляти. І тому люди, які читають книги, завжди будуть керувати тими, які дивляться телевізор. Тому читати потрібно обов’язково, зокрема в наш час, коли люди просто прикуті до телевізорів чи моніторів комп’ютера. Читати обов’язково потрібно, щоб не розівчитися думати, щоб не дозволити собою маніпулювати.

Фільми. Кінематограф також потрібний, адже він допомагає відпочити, він краще і швидше доносить якусь думку. Але, звісно, він має свої мінуси, адже коли ми дивимося, тим більше такі реалістичні фільми, то відучуємося думати. І, власне, через фільми, через телепередачі нам просто вкладають потрібні думки, які пізніше здаються нашими, але це кимось вкладені думки. Ми навіть цього не відчуваємо, бо, немовби, втратили цей імунітет.

Музика. Що ж таке музика? Здається, що це тільки звуковий фон? Ні. Насправді, музика формує у нас цінності, вчить нас висловлюватися. Потрібно тільки, щоб музика була краща за тишу. Якщо ж музика є гірша за тишу – це погана музика.

А як відрізнити добру книгу, добрий фільм, добрий трек від поганого? Чи залежить це від жанру? Ні. Все дуже просто. Все, що робить нас кращими, – це добре. Це може бути книга, яка спонукає задуматися, або ж фільм, який ставить перед нами якісь запитання, або ж музика, яка вносить нам трішки гармонії. Все, що робить нас кращими, або все, що нас змінює, – добре. Все, на що ми просто витрачаємо свій час, – погане. Не йдеться тільки про якусь низькопробну попсу чи шансон. Ні. Все, що нас не змінює, на що ми витрачаємо час без результатів, вбиває нас. І тому дуже важливо бути уважним до того, що ми читаємо, що ми дивимося, що слухаємо. Важливо відмітити, щоб ми читали більше, ніж дивилися. Дуже важливо, щоб ми слухали не музику, яка подібна просто до жуйки, але музику, яка би трішки робила нас гармонійнішими з собою і із навколишніми. Бо, інакше, ми просто перетворимося на біомасу, на споживача, якого направляють куди потрібно. Думайте, читайте, шукайте! Не витрачайте свій час і свої зусилля даремно. Шукайте тільки доброго.

прот. Ігор Цмоканич, сотрудник храму Успіння Пресвятої Богородиці Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ (м. Дрогобич)

За матеріалами відеоблогу для ресурсу «Варто – Галицькі Новини»