прот. Миколай Гелетюк: «Хто народився згори, той вмер для гріха»

Кожна людина приходить в цей світ із лона матері. Але у Біблії ми можемо прочитати про народження згори. У чому полягає духовний зміст розмови Ісуса Христа із Никодимом? Що означає народитися згори? Яка це людина, що народилася згори? На ці питання відповідає настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Івано-Франківської єпархії ПЦУ (с. Коршів) протоієрей Миколай Гелетюк:

«Сьогодні разом із вами я хотів би розмірковувати про народження згори. Кожна людина приходить у цей світ не інакше, як через народження від матері. Людина приходить у цей світ не із своєї волі, але з волі Божої. Але у Біблії ми читаємо про ще одне народження – народження від Бога, народження згори, яке відбувається виключно з волі людини. Тобто, людина сама може вирішити, чи народитися їй згори для життя з Богом, а чи ні. У бесіді з Никодимом Ісус Христос чітко про це говорить: «Коли хтось не вродиться з висоти, не бачити йому Божого Царства» (Ів.3,3). У цій же розмові Господь акцентує увагу на тому, що є народження від тіла, а є і від Духа: «Коли хтось не вродиться з води та Духа, не спроможен увійти у Царство Боже» (Ів.3,5).

Церквою прийнято вважати, що народження від води і Духа – це народження в Таїнстві Хрещення. У Таїнстві Хрещення людина народжується до духовного життя, до життя з Богом. Потрібно звернути увагу, що в часи Ісуса Христа апостоли звершували Хрещення здебільшого над дорослими, зрілими людьми, через повне занурення у воду, що символізувало собою смерть для гріха і народження для Бога. Зараз Хрещення здебільшого звершується над младенцями, і тому не рідко стається так, що людина, зростаючи фізично, не зростає духовно. Дуже часто ні батьки, ні хресні батьки, які обіцяли, що ця дитина буде служити Богу і вірити в Нього, не прикладають ніяких зусиль для того, аби цю дитину навчити, виховати, врозумити, щоб вона жила справді духовним життям.

І ось виникає запитання: як вийти із цієї ситуації? Але є друге Хрещення. Цим другим Хрещенням називається Тайна Покаяння. Саме у Тайні Покаяння людина може вмерти для гріха і народитися для Бога. Багато людей не до кінця розуміють, що таке Покаяння? Це не просто перелік своїх гріхів. Це не просто великодня сповідь, в якій ми признаємося у своїх гріхах, а якісь і не визнаємо. Ні. Покаяння – це щось значно глибше. І ось Покаяння – це той стан, коли людина має ненависть до гріха, а окрім того, тверде бажання народитися для життя з Богом. У Першому Посланні апостола Йоана читаємо такі слова: «Кожен, хто народився від Бога, гріха не чинить, бо його насіння в ньому перебуває; і він не може грішити, бо він від Бога народився» (1 Йо.3,9). Кожен із нас має народитися згори. Хто не народиться згори, той не побачить Царство Боже. Часто прийнято вважати, і більшість так і вважає, що, якщо я не зробив нічого поганого, нікого не вбив, не заподіяв ніякої кривди, то чому Бог мав би позбавити мене Царства Божого? Але справа не втому, що ми не зробили нічого поганого, а в втому, що ми не маємо відношення до Бога, якщо не народилися від Нього. Так же само, як ми не маємо відношення до якихось людей, які не є нашими батьками. Ми не можемо звертатися до них з проханнями, з претензіями, адже вони є абсолютно чужими для нас, а ми, відповідно, для них. Так само ми є чужими для Бога, якщо ми не народилися від Нього. І тому є важливо, і про це ми читаємо на сторінках Священного Писання, народитися від Бога для життя з Богом.

Яка це людина, що народилася згори? Це та людина, яка не знаходиться у компанії, де говорять погані слова, де п’янствують. Нерідко стається так, що ззовні жінка може бути у хустині, в довгій спідниці, або ж чоловік у сорочці з довгими рукавами, а в середині така людина, немовби, гниє. Тобто диявол розкладає цю людину із середини, адже вона є далекою від Бога, а в середині її серця живе гріх. Найважливіше – людина має зненавидіти гріх. Людина має прагнути до пізнання Бога і єднання з Ним. Людина має любити Бога і виконувати Його волю. Це і є ознаки людини, яка народжена згори. В іншому випадку, якщо ж ви любите гріх, якщо гріх заволодів вашим серцем, якщо ви не можете з ним розлучитися, тоді це означає, що ви не є народженими згори, народженими від Бога, а, відтак, ви не є дитиною Божою. Тому дуже важливо у нашому християнському житті усвідомити те, що, хто народився згори, тобто від Бога, той вмер для гріха. Гріх його не цікавить. Гріх не приємний його серцю. Гріх не має місця у його житті. Людина, народжена від Бога, прибігає до Священного Писання. Вона перебуває у молитві і старається жити у гармонії на тільки із своїм Творцем, але і з тими, які знаходяться поруч з нею».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами програми «7 хвилин про Бога» на платформі Youtube