прот. Миколай Гелетюк: «Тільки під час молитви можна наповнитися Духом Святим»

Цими днями Церква Христова святкувала величну подію – Зіслання Святого Духа. Апостоли, сповнившись Святим Духом, почали говорити різними мовами. Про богообраних осіб, які були сповнені Духом Святим і виступають прикладом для нас сьогодні, та як наповнити своє серце силою Святого Духа, розповідає настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці Івано-Франківської єпархії ПЦУ (с. Коршів) протоієрей Миколай Гелетюк:

«Зараз ми перебуваємо у особливому періоді, а саме в часі Зіслання Святого Духа на апостолів. Важливий момент у житті кожного християнина – сповнення Духом Святим. Для того, щоб наповнитися Святим Духом, ми спочатку маємо Його прийняти. Людина, над якою звершується Таїнство Хрещення, приймає також і Миропомазання, а це означає, що вона запечатана печаттю, даром Святого Духа.

У Євангелії ми читаємо про те, як деякі вибрані Богом особи були сповнені Духом Святим ще з утроби своєї матері. А також і про те, як люди сповнювалися Святим Духом в процесі свого земного життя. У Євангелії від Луки дуже добре розповідається, як Іоан Хреститель був освячений Духом ще з утроби матері: «І сповниться Духом Святим вже з лона матері своєї» (Лк.1,15). Із цього ж таки Євангелія ми дізнаємося про іншу подію, пов’язану із Благовіщенням. Коли Архангел Гавриїл постав перед Пресвятою Дівою Марією, то промовив: «Дух Святий зійде на тебе й сила Всевишнього тебе отінить; тому й святе, що народиться, назветься Син Божий» (Лк.1,35). А далі читаємо про жінку, на ім’я Єлисавета: «І як почула Єлисавета привіт Марії, здригнулася дитина в її лоні, і Єлисавета сповнилася Святим Духом» (Лк.1,41). Саме ці євангельські фрагменти наголошують на тому, наскільки важливо є сповнитися Духом Святим. Так же само дізнаємося і про старця Симеона, який був проваджений Духом Святим до єрусалимського храму: «А був в Єрусалимі чоловік на ім’я Симеон; чоловік той, праведний та побожний, очікував утіхи Ізраїля, і Дух Святий був на ньому. Йому було відкрито Святим Духом, що не бачитиме смерти перш, ніж побачить Христа Господа» (Лк.2,25-26). І Дух Святий запровадив його у храм. І як батьки принесли дитя-Ісуса, щоб учинити над ним за законним звичаєм, він узяв його на руки і віддав хвалу Богу. Старець Симеон був припроваджений Духом Святим до храму, щоби побачити Христа. Дуже часто і в нашому житті буває так, що Дух Святий провадить нас до храму, спонукає до молитви, до богоугодних справ. Але це відбувається тільки тоді, коли ми наповнені Духом Святим. Тільки під час молитви можна наповнитися Духом Святим.

Писання розповідає нам про перших християн, які збиралися на молитву, і, власне, під час молитви наповнювалися Духом Святим. У Діяннях Апостолів читаємо такі рядки: «А як вони молилися, затряслось те місце, де вони зібралися, і всі сповнилися Святим Духом, і сміливо звіщали Слово Боже» (Ді.4,31). Цей факт є дуже важливим, адже молитва у нашому житті має дуже важливе значення. Коли ми молимося, прагнемо спілкування з Богом, тоді Дух Святий наповнює нас. Він супроводжує нас у молитві, вчить молитві.

Автором Біблії є Дух Святий. Коли ми читаємо Святе Писання, то маємо стосунок із Духом Святим, і, відповідно, сповнюємося Ним. Ісус Христос, звертаючись до своїх апостолів, говорить: «І коли видадуть вас, не журіться, як або що вам говорити, – дано буде вам на той час, що маєте говорити; не ви бо будете говорити, а Дух Отця вашого в вас говоритиме» (Мт.10,19-20). Цими словами Господь вказує, наскільки важливим є момент, коли Дух Святий промовляє устами Його учнів, всіх тих, хто сповнений Духа Святого. Але запам’ятаймо, що Він може перебувати там, де духовна чистота. Він не може перебувати там, де скверна, гріх і беззаконня. І тому, коли приходить Святий Дух, перше, що Він робить, – торкається людського серця і спонукає людину до покаяння. І коли людина очистить своє серце сльозами покаяння, примириться з Христом, тоді дія Святого Духа буде супроводжувати її в житті. Сповнюймося Духом Святим. Нехай Він стане нашим супутником в житті, провадячи нас до спасіння, адже місія Святого Духа – привести до спасіння тих, хто вірує у Ісуса Христа».

Підготувала Юліана Лавриш

За матеріалами відеоблогу на платформі Youtube