Провела 25 років у тюрмах, не зрадила своїх. Нині святує 98-річчя зв’язкова Шухевича Дарія Гусяк

Нині 98-річчя святкує зв’язкова Романа Шухевича, львів’янка Дарія Гусяк. 25 років свого життя вона провела у радянських таборах. 

 У інтерв’ю “Локальній історії” пані Дарія розповіла, що не шкодує про те чим займалася, попри роки тяжких випробувань і тортури, які довелося пережити.

“Били маму, щоби я заговорила, але я тоді нічого не сказала. А пізніше багато мали документів про мене — дві папки від тих, хто був заарештований до мене. Раз били, мама кричала і я чула ті звуки, потім в мене галюцинації були. Потім приводили, потім ше раз били за такою тонкою стіною, що все було чути — кожен удар. Потім ще раз водили і ще раз били, я навіть і не розуміла, для чого вони так роблять”.

Водночас, пані Дарія пригадує, що після тюрми їй було нікуди повертатися. Тому коли запропонували амністію – вийти на 2 роки раніше, вона відмовилася.Тоді вже разом із активістами визвольної боротьби “сиділи” і шістдесятники. З ними було цікаво.

З шістдесятниками

“Ми з дисидентами мали цікаве життя. Я відсиділа всі 25 років. Мені зменшили термін на 2,5 роки, але я відмовилася. Відбула до кінця. Думала, як я 23 роки відсиділа, то ще два відсиджу”,

Прикметно, що пані Дарія згадує про те, що Роман Шухевич закликав бійців частіше молитися. Казав, що молитва сильніша за зброю.

“Командир наставляв воїнів: “Моліться. Бо молитва іноді сильніша за зброю”. На грудях носив медальйон Матері Божої. Два рази він був на морі в Одесі разом із Галиною Дидик. Йому слід було лікувати суглоби. Другого разу 1949 року згубив у піску медальйон. Шукали, але не знайшли. “То вже кінець”, – сказав Шухевич. Через рік його вбили”.

Фото Володимира Бонішка із сайту “Локальної історії”