Рік від створення ПЦУ. Згадуємо як це було

15 грудня 2018-го під дзвони “Софії” в Києві почався довгоочікуваний Об’єднавчий Собор.
 

Божественну Літургію з нагоди першої річниці створення Єдиної Помісної Церкви України звершили у Києві сьогодні, 15 грудня. Її очолив Предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній. Рівно рік тому в Софії Київській зібрали об’єднавчий собор, який завершився створенням Православної церкви України . Того ж дня обрали й предстоятеля ПЦУ. Поки в стінах Софії тривали складні переговори, на площі перед собором чекали тисячі вірян. Як це відбувалося – далі у тексті.

15 грудня 2018-го. На Софії в Києві лунають дзвони. Починається  довгоочікуваний Об’єднавчий собор. Зібрання відбувається лише в колі духовенства і без преси. В президії собору головує представник  Вселенського Патріарха Еммануїл. На Софійській площі – очікують на рішення тисячі українців.

“Це історичний день. За автокефалію боролися не одне покоління, віддавали багато життів. Сподіваємося, що все буде не за людською, а за божою волею”, – каже отець Дмитро.

“Урочистий день і для нашої України, і для мене. Щоб ми получили Томос і отримали керівника своєї церкви”, – ділиться отець Василь.

Поки на площі терпляче чекають, в Софії  відбуваються складні переговори. Одна із умов Вселенського патріарха  полягала в тому,  що очолити Православну церкву України не може Предстоятель Київського Патріархату Філарет, який значну частину свого життя боровся за автокефалію. Обрання  предстоятеля  стає  можливим після того, як головний конкурент Епіфанія – митрополит Луцький і Волинський знімає свою кандидатуру.

“Інтереси України були для мене важливіші. І шантаж патріарха породив ось таке моє рішення”, – зізнається митрополит Луцький.

Одна  з умов Константинополя – участь у Соборі представників усіх трьох православних Церков. Прийти на собор наважилися лише двоє архієреїв від Московського патріархату.

“Близько 10 чоловік не змогли з тих чи інших причин потрапити”, – коментував митрополит ПЦУ Олександр (Драбинко).

Він перший з Московського патріархату, хто зізнався, що писав листа у Константинополь з проханням про Незалежну церкву. Після створення Православної церкви України  глава РПЦ  Кирило звернувся  до  помісних церков із закликом  не визнавати незалежну церкву України. Однак,  це вже нічого не міняє. І у переддень Різдва на Фанарі митрополит Епіфаній  з рук Вселенського патріарха отримує  юридичний дозвіл на створення Незалежної помісної церкви.

Під час Різдвяного богослужіння 2019-го у Софії Київській  розгортають  довгоочікуваний  Томос  про автокефалію українського православ’я.

“Цей документ засвідчує, що ми є незалежною, автокефальною, помісною церквою. Ми входимо у число інших помісних церков. Ми молимося своєю рідною зрозумілою українською мовою. Це є корисним на шляху до спасіння кожного із нас. У цей світлий день Різдва бажаю, щоб Господь й надалі гам благодіяв і сприяв”, – проголосив предстоятель ПЦУ Епіфаній.

“Утворення єдиної помісної Православної церкви, на мою думку, спричинить дуже багато позитивних моментів”, – поділився вірянин Юрій Ковальчук.

“Це історична подія, привела свою дочку, оскільки ми свідками цієї події є. Радіємо за увесь український народ”, – каже вірянка Олена Заславець.

За рік  до Православної церкви України перейшли понад півтисячі релігійних громад.

Євгенія Китаїва, “5 канал”

Джерело: 5 канал 

ФОТО Главком