Різдвяний піст – час роздумів та внутрішніх змін

Різдво – то особливий час, бо це є початок історії спасіння кожної людини. Проте не менш особливим є сам час перед Різдвом, який здебільшого наповнений метушнею надворі і в наших думках: пошук подарунків, планування поїздок, прибирання, приготування їжі, декорування домівок і тд. Що таке передріздвяний час, час Різдвяного посту? Чому він є важливим та особливим? Про це роздумуємо із представницею активної християнської молоді, психологом, HR-менеджером Ольгою Кіт.

29


– Олю, розкажіть нам трішки про себе. 
Мене звати Оля. Мені 23 роки. Зараз я працюю менеджером з персоналу в українській дистриб’юційній компанії SAVSERVICE. Закінчила факультет психології Львівського національного університету імені Івана Франка. Чим люблю займатися у вільний час? Так склалося, що я поєдную цікаве з корисним – вивчаю зараз англійську мову, на що виділяю тричі на тиждень свого часу після роботи. Також люблю читати цікаву якусь літературу, психологічну зазвичай, бо так воно десь склалося історично, і проводжу час з друзями – люблю якісь спільні теплі вечори, особливо в таку пору, яка є вже десь таким передчуттям чогось великого. Особливо хочеться якихось теплих розмов,теплих подій, подарунків та обійм.
– Як Ви встигаєте це все втілювати в реальність? Такий шалений ритм життя виснажує Вас чи навпаки додає енергії та ще більшої мотивації?
Якщо бути відвертою, то по правді скажу, що маю проблеми з тим менеджментом – часто запізнююся або не встигаю зробити щось із запланованого. Проте вічний якийсь такий рух і якась така постійна біганина навпаки мене ще більше заряджають і відчуваю себе максимально живою, залученою в життя. І може деколи втомлена, але та втома є насправді такою конструктивною, позитивною. Я почуваю себе щасливою в кінці дня з того, що встигла все зробити. Або бувають такі дні дуже
“boring”, але і вони є часом необхідні, бо організм потребує перезавантаження. Але коли це затягується на два, три, чотири дні (деколи таке буває під час канікул або вимушеної відпустки), то воно направду важче переноситься мною. Я більше сама по життю такий позитив, як батарейка, і мені потрібен заряд, а заряд я черпаю від людей, від свого близького оточення, друзів, колег. Моїм натхненням у житті є також хороша музика, цікаві книги та фільми. Проте основним джерелом мого натхнення є молитва. В часі такої передріздвяної підготовки насправді дуже бракує її. І коли ти  втишуєшся десь у вечірньому часі і даєш собі можливість застановитися на більш важливих речах, ти розумієш, що, мабуть, усе зроблене за день було корисним, але не настільки, як може бути для тебе і твого духовного росту молитва. Саме в той момент ти максимально призадумуєшся над тим і розумієш, що у всій тій буденній метушні духовність часто відходить на задній план. Дуже прикро і соромно стає з усвідомлення цього, бо хочеться рости духовно, особливо в такому гарному часі, який ми маємо зараз.
– Чим для Вас, Олю, є час Різдвяного посту?
Час різдвяного посту для мене є чимось дійсно магічним. І не потрібно шукати якихось там неймовірних речей, які ми часто називаємо чудом. Ці магічні речі просто є у повітрі, в посмішках, поглядах між людьми, навіть в тому снігу, який падає на землю. І, коли ти підносиш погляд вгору, ти розумієш – дякую, Боже, за той час, за ту можливість і за ті такі особливі моменти пережиття Різдва. Навіть коли у тій передріздвяній підготовці ти не підготував усього запланованого (можливо
недостатньо було часу чи коштів), але і за це варто бути вдячним. Дякую, що я маю рідних довкола, близьких і що усі здорові, що я маю друзів і маю можливість з ким весело провести цей час – поколядувати і прославити Бога.

– Тобто час Різдвяного посту – це час для призадуми над своїм життям, час для віднайдення тих малих речей, які приносять нам велику та справжню радість; це час для стишення і приготування свого серця до зустрічі з Новонародженим Богом.
Так-так, все вірно, але я десь хочу зазначити той важливий момент, що час Різдвяного посту не є панацеєю якоюсь власне для цієї призадуми. Ми повинні пам’ятати про це щоденно. Але така от різдвяна атмосфера, яка панує зараз на вулицях міста, десь сприяє цьому. І я не хочу щоби мій посил сприйнявся, що це лише в часі Різдва має статися таким чином. Ні. Але цей час Різдва готує нас до справді особливої та важливої події.
– Чи маєте Ви якісь традиції – сімейні чи особисті, яких дотримуєтеся в Різдвяному часі?
Я народилася і виросла в доволі традиційній християнській сім’ї на Галичині, де такі традиції, як кутя, колядки, дідух в хаті, солома на столі, приготування 12-ти страв на Святвечір – це кілька пунктів з тих “must have”, які повинні бути на Різдво. Особливою традицією для нашої сім’ї в часі Святої вечері є спільна молитва перед іконою, а після вечері ми усі дружньо ідемо до церкви на Велике Повечір’я. Саме Повечір’я є для мене розумінням того, що Ісусик народився. В цьому Богослужінні є такий момент, коли священик, а потім і люди, співають: «З нами Бог, розумійте, народи, і покоряйтеся, бо з нами Бог». Це особливий момент, з яким приходить розуміння, що сталося щось величне і воно непросто так щороку стається, але ти усвідомлюєш, що Він народжується знову, сьогодні саме для тебе, саме для мене.
Ви, Олю, вже згадували, що Різдво та передріздвяний час, то справді особливий час, в якому трапляються різні дива і для кожного вони свої – для когось це може бути дивом, а для іншого – звичайна подія чи річ. Чи можете Ви пригадати якусь таку історію-диво з Вашого життя?
Я мала гарну можливість зустріти Новий Рік, будучи на молодіжних реколекціях для дівчат, які проводилися сестрами-служебницями в містечку Яремче. Це був цілком новий досвід для мене, адже зазвичай Новий Рік я звикла святкувати гучно, з друзями, на вечірці, з танцями, а Різдво – це більше домашнє свято та й саме воно більш умиротворене за своїм змістом. Проте цей Новий Рік мені моя найкраща подруга запропонувала відсвяткувати в молитві, в монастирі сестер-служебниць, де була створена спеціальна програма і яка готувала саме до Різдва, тобто це була зустріч Нового року, але з передріздвяними роздумами. Це був особливий досвід у моєму житті, тому що попри те, що ти з християнами-однодумцями можеш не лише провести корисно час – поспілкуватися на важливі для тебе теми, прославити Бога, – але то десь те місце і можливість побути з Ним поруч, побути з Ним дуже близько. Сама місцевість створювала щебільш особливу атмосферу. В нас в програмі була вилазка в гори. Пам’ятаю є така фраза, що саме в горах Бог близько. І коли ти в засніжений такий час, ідеш, піднімаєшся і часами тобі важко, але ти вже десь там на вершині. В цей час, в молитві і з тмим особливими людьми, бо я десь переконана, що нічого просто так не відбувається в нашому житті, і те, що в мене була можливість святкувати Новий Рік саме таким чином, вон обуло для чогось в цей час в моєму житті. Тому це дуже гарний досвід і гарне чудо, тому що в той час я ще не знала де, з ким я буду святкувати Новий Рік і десь завжди є такі думки: «А як воно буде? Що? Куди далі? Хочеться весело і цікаво….» Дякую Богу за ту можливість зустрічі Нового Року в монастирі сестер-служебниць.
– Кажуть в народі «Як Новий Рік зустрінеш, так його і проведеш». Яким видався Ваш рік?
Цей рік був для мене доволі складним,адже я завершувала своє навчання на бакалавраті і були такі роздуми «Куди далі? Що далі?». І я розуміла, що цей рік буде непростим. Це був час пошуку себе. Памятаю, я в той час працювала з дітьми і я для себе хотіла точно зрозуміти чи це моє. Бо любити дітей і працювати з дітьми – це різні речі. Також, якщо не моє, то що тоді моє?А якщо я залишу це і спробую щось інше, і там те інше знову ж таки виявиться не
моїм? Тобто це був період сумніві, поривань до нового, але в той самий час період страху майбутнього. І той період, саме час зустрічі Нового Року з Богом, в тому оточенні, в якому я була,
дав можливість мені зрозуміти, що, щоби не трапилося далі, Він завжди буде поряд.
– Дуже гарно. Теж поділяю Вашу думку. І на завершення нашої бесіди дайте якусь особисту пораду читачам, як провести цей передріздвяний час?
Щиро зичу усім, щоб в часі Різдвяного посту і в часі зустрічі маленького Ісусика, ми усі пам’ятали про тих, хто є поряд з нами. Не лише якимись особливими коштовними подарунками чи їх кількістю, а просто увагою, часом дзвінком, теплими обіймами чи просто тою ж таки посмішкою – щоб ми проводжали нею перехожих і зустрічали їх також нею; щоб часом у автобусі, коли бабуся невдоволено каже, яка в нас страшна молодь і до чого котиться цей світ, ми просто люб’язно побажали їй щасливого Різдва. Вважаю, що саме в такій внутрішній переміні кожного з нас, зміниться і все глобально. Тому я бажаю, щоб з наших маленьких щоденних змін ми змінювали усі разом нашу країну та наші родини.

Розмовляла: Уляна Білоус