Сестра Тадея Яртим: «Кожен, хто придбає нашу свічку, подарує іншому можливість досвідчити зустріч з Христом»

Місія стрітенської свічки пригадувати мені, що є Христос, який завжди чекає на зустріч зі мною. Вона може запитувати моє сумління, коли я востаннє приходила до Нього на  приватну зустріч. Розповідає сестра Тадея Яртим, МНІ в ексклюзивній розмові для нашого видання про ідею виготовлення стрітенської свічки, потребу підтримки місійної діяльності сестер редемптористок, а також про виклики, які зустрічаються на місійних теренах нашої Церкви. З сестрою Тадеєю також розмовляємо про символіку стрітенської свічки, про суть самого свята і  про те як використовувати саму свічку і для чого вона є потрібною…

Немає опису.

 Христос рождається!  Сестро,  поділіться, будь ласка, звідки виникла ініціатива виготовляти свічки? Скільки часу у Вас така акція вже триває?  

Насправді ініціатива виникла ще задовго до свята Стрітення. Ми задумалися над тим, як можна фінансово підтримати нашу місійну діяльність. Здебільшого на місійних теренах нашої Церкви є велике питання залучення коштів. Оскільки УГКЦ там не є чисельною, відтак є мало людей. Проте є немалі витрати на комунальні послуги, велика потреба придбати канцтовари для катехизації та й полагодити інші фінансові питання необхідні для пасторальної праці. Зрозуміло, що  потрібно мати засоби прожитку. Тому ми вирішили шукати самостійно якихось шляхів, щоб залучати кошти, а не лише опиратися на милосердя жертводавців. Саме так виникла ідея виготовляти власноруч свічки.  Розпочали ми реалізовувати ідею ще в грудні в інстаґрамі, та ініціатива не набула ширшого  розголосу. Тоді ми вирішили продовжити цю акцію напередодні свята Стрітення. В самому процесі ми зрозуміли, що свічка – це дуже гарний символ, який влучно переплітається із самою нашою ідеєю, бо сама стрітенська свічка символізує зустріч з Христом.

Загалом свічка для людини є пригадуванням, що вона зустріла Господа, «Світло на просвіту поганам», «Світло для світу». А придбавши нашу свічку людина дарує можливість комусь іншому, на лівому березі Дніпра, також досвідчити цю зустріч  з Христом та прийняти світло віри.

Немає опису.

Як виглядає сам процес виготовлення свічки? Де берете матеріали і яка технологія?

Матеріал свічки – вощина. Чесно кажучи, таку свічку я побачила випадково в інстаґрамі, на сторінці, на якій продавали мед.  Але там мені добре вдалося розгледіти свічку і вощину. Як людина ХХІ століття, я поґуґлила та дізналася, що це за матеріал і як з нього виготовляти свічки. Кольорову вощину ми закупляємо в інтернет-магазині. Під кожну свічку підбираємо гніт залежно від розміру свічки: тонша вона чи товстіша. Тоді скручуємо докупи. Оздоблюємо етикеткою зі згадкою про наше згромадження, хрестом та подякою за підтримку місії. Також там є інформація про нашу сторінку в інстаґрамі.

Дякую, сестро розкажіть, будь ласка, більш  детально в чому символіка свята Стрітення і чому  саме в цей день в Церкві освячують свічку?

Цікаво, що саме свято «Стрітення» святкують з 4 століття і воно є завершенням циклу різдвяних свят. Стрітення – це немовби крапка в циклі різдвяних  святкувань.

May be an image of їжа

Важко відслідкувати звідки до нас прийшла традиція освячувати свічки. Запалена свічка має пригадувати нам впродовж року, що я зустріла Бога, який приніс мені Відкуплення, я вже не сиджу в темряві, а маю Світло у своєму житті. Саме тому на Стрітення я освячую цю свічку.

Проблема є в тому, що в нас традиція освячення свічок дещо змішана з язичницькими звичаями. В народі свічку часто називають громовицею. Проте немає жодних біблійних чи християнських підстав вважати стрітенську свічку «амулетом» від негоди.

May be an image of їжа та текст «поганськ звичат на жаль, поширенню та закорненню традиций освячення свучок, посприяло не богослов' a погансък звички у час, коли ми святкуемо стритення, язичники вшановували перуна, якого вважали богом грому. амулетом, що згдно врувань поган, мав захищати вi̇д його гнву, був вогонь прототип свчки часто християни й дос варять, що запалена стритенська свучка € оберегом вi̇д негоди. навть називають ii громовицею. це марноврством адже свучка не мае властивостей, якi̇ притаманни самому лиш богу свчку можна запалити в час негоди, але вона не принесе жодной користи, якщо iI горння не буде супроводжувати молитва до господа 13 вдданням себе иого вол»

Вважати, що свічка має силу захисту є забобоном, бо ми надаємо свічці силу, яку має тільки Бог. Звичайно, що доброю  звичкою є запалити свічку, але важливо помолитися до Бога. Тільки разом з молитвою вона має сенс, бо без молитви вона стає якимось талісманом. У всьому можна знайти щось добре. У моменти, коли гримить і страшно, якщо людина запалить свічку і помолиться, то це добре, але якщо просто поставить саму свічку думаючи, що згусток воску гарантуватиме їй захист, то так не вийде.

May be an image of їжа та текст «якок> MAE бути стртенська свучка? немае жодних прийнятих правил чи вимог, яку свчку освячувати на стритення. кожен обирае 3 огляду на свот можливост та вподобання свчка може бути довльного розмру, форми та кольору. при вибори свчки пам ятайте, що обираете не "оберг", який стоятиме на полиц, a свчку (чи навть деклька), якi̇ супроводжуватимуть вашу молитву часто свучки декорують конками. Ta слðд не забувати, що призначення i̇кони не декоруванн. якщо потребуете кони для молитви, το можна освятити 11 окремо»”></p>
<p>Не можна спекулювати на тому, що свічка є тільки захистом, а тим паче виготовлена в монастирі мала б бути подвійним захистом (жартує сестра, – ред. ). Дуже не хочемо, щоб люди так вважали.</p>
<p>Освячена свічка впродовж року для мене має бути символом того, що Бог прийшов у світ заради мене і приніс в моє життя світло.  Це той Бог, який шукає зі мною зустрічі.  Тому я ставлю цю свічку собі на тумбочку чи в молитовний куточок.</p>
<p><img class=

Її місія пригадувати мені, що є Той, який завжди чекає на зустріч зі мною. Біля свічки варто робити іспит сумління, щоб зрозуміти коли я останній раз приходила до Нього  на зустріч і які ці зустрічі. Дівчата часто люблять запалювати декоративні свічки для затишку та розмови з подругами. І це дуже гарний приклад. Господь на Стрітення освячує нам свічку і немов запевняє, що Він дуже чекає на зустріч з нами. Свічка впродовж року пригадує нам це бажання Христа, який вже прийшов, помер, воскрес і тепер очікує щоденно на нас у Євхаристії. Це найважливіша зустріч в нашому житті.

Немає опису.

Яка географія ваших місійних терен?

У Львові маємо два монастирські доми і обитель в Колегіумі УКУ. Поза межами Галичини ми є в Кам’янці-Подільському і Чернігові.  У Кам’янці-Подільському ситуація є трохи краща, бо є декілька наших церков у місті. Вони не такі нечисельні, як в Західній Україні, але активні. Дуже гарно розвинені римо-католицькі громади. Там набагато краща ситуація, аніж в Чернігові, де маємо нашу стратегічний місійний пункт. Наш храм є єдиним греко-католицьким храмом на все місто обласного значення. Там проживає троє сестер.

Чернігів – це місце, де втілюється думка більшості дітей про те, що ми живемо в церкві, адже келії сестер розташовані поруч хорів. Сестри в Чернігові долучаються до пасторальної праці на інших парафіях. Вони мають там гарну співпрацю не лише з редемптористами, а й з єпархіальними священниками. Зокрема, сестри підтримують спільноту вірних у м. Мена, де люди віддали свій дім для зустрічей маленької парафіяльної громади. Також їздять в село Корюківка, де, сподіваємось з Божої ласки, невдовзі теж постане греко-католицька громада. Окрім пасторальної праці є соціальні ініціативи: зустрічі в центр реабілітації наркозалежних, заняття в християнському садочку, який ініціювали наші прихожанки, служіння ув’язненим тощо.

Як можна практично придбати свічку?

Потрібно написати у приватні повідомлення на нашу сторінку у фейсбуці чи інстаґрамі.

Фейсбук – Sestry Redemptorystky

Інстаграм – @made.sistersmssr

May be an image of текст

Щоб ви побажали нашим читачам на свято Стрітення?

Бажаю перейнятися святом Стрітення і зустріччю з Господом настільки, щоб не пропустити впродовж року жодного дня без бодай короткої розмови з Христом сам-на-сам.

Немає опису.

Розмовляла Христина Кутнів

Інфографіка з фейсбук-сторінки  Sestry Redemptorystky