Сходження з небес: що хотів сказати Петро греко-католикам у Зарваниці

Звук моління десятків тисяч вірних перервав гуркіт гелікоптерів – з неба зійшов Петро.

Переплутав аудиторію чи виступ був продуманий? Таке питання постало у багатьох після промови Президента України Петра Порошенка перед паломниками в Зарваниці цієї неділі.

1

Можливо мало хто б звернув на президентське «казаннє» увагу, якби не реакція глави УГКЦ Святослава Шевчука. Відразу після виступу Порошенка здалось, що він був трохи схвильований та у своїй відповіді намагався зробити корективи меседжу Президента України.

Зійшов з неба

Дехто звернув увагу, що Петро Порошенко прибув на масове паломництво до Зарваниці у зовсім непаломницький спосіб – він прилетів на гелікоптері.

2

Так би мовити зійшов з неба на землю в буквальному значенні. Хоча, що тут такого – він Президент, має багато справ в порядку денному, один із пунктів в якому виступити перед такою великою, ще й побожною аудиторією. Виступив – і полетів далі.

   Але цього разу чергова промова глави держави запам`яталась попри те, що нічого нового він у ній не сказав. Причина інформаційного резонансу – перед ким він виступив. А виступав Петро Порошенко перед багатотисячною громадою вірних УГКЦ.

3

 У першій половині свого виступу він розхвалив греко-католиків, так що з його слів можна було зробити висновок, що лише завдяки УГКЦ збереглась Україна. Цим Петро Олексійович міг викликати чимале здивування, якщо не обурення, у православних, які вважають, що саме завдяки боротьбі православного козацтва і духовенства Україна не розчинилась свого часу в культурно-релігійному морі Речі Посполитої. Однак в другій половині свого виступу Президента ніби підмінили.

«Слава Україні» чи «Слава Порошенку»?

Тож другу половину свого виступу глава держави приділив питанню формування єдиної помісної церкви в Україні. Попри те, що цей процес був активізований ще за часів Леоніда Кучми та Віктора Ющенка, Петро Порошенко із властивою йому скромністю згадав лише про свої кількарічні, за його ж словами, «невидимі для людського ока зусилля» по просуванню цього проекту, чим очевидно підкреслив свою унікальну роль в історії української держави. Так і хотілось слухаючи його виступ вигукнути «Слава Порошенку!».

ФРАНЦИСК ЧИ ПЕТРО?

Президент не закликав греко-католиків приєднуватись до майбутньої ЄПЦ, він навіть підкреслив, що відстоює позицію незалежності Церкви від держави, «особливо від держави іноземної». Але весь дух його промови і головний стрижень меседжу полягав у тому, що в незалежній Україні має бути єдина помісна Церква… Тож, схоже, Блаженніший Святослав (Шевчук) зрозумів Петра Порошенка без прямого заклику вливатись в ЄПЦ. Саме тому після виступу президента, він наголосив, що греко-католики залишаться вірними Ватикану, а з православними та іншими, буде єднання лише у форматі екуменічного діалогу згідно бачення Папи Франциска.

«Після створення єдиної помісної церкви, не будемо примушувані ставати православними?», – перепитав не відходячи з трибуни глава УГКЦ у Петра Порошенка.

22

Петрові Порошенку фактично нагадали давній принцип, що король має владу лише над тілом, а душею керує Бог в особі свого намісника – Римського Папи. Тому православні можуть єднатись як завгодно, а ось четверта церковна гілка «київської традиції» в Україні міцно привита до іншого дерева.

«Мудрий не все каже, що знає, а дурень не все знає, що каже» (прислів’я)

Оцінювати виступ Президента по-різному: або він абсолютно не відчуває церковне питання в Україні, тому нав`язливо і недоречно презентує ЄПЦ перед греко-католиками в їхній святині, та відразу отримує категоричну відмову «клієнта». Або ж на цей крок він пішов свідомо провокуючи керівництво УГКЦ, аби ті включались в процес формування помісної церкви і готувались, що після того, як буде вирішене питання з УПЦ (МП), то із закордонним центром потрібно буде попрощатись також і УГКЦ, бо ж «ідею, час якої прийшов, не може зупинити ніхто», навіть Папа Римський. Чи так вважав Петро Порошенко виступаючи у Зарваниці, ми можливо ніколи не дізнаємось.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=TzzPr4ntuqg

 Автор: Андрій Човновий

Фото з Інтернету