Сьогодні перед Ратушею відкриють виставку з нагоди 75-тих роковин псевдособору

Сьогодні 9 березня 2021 року о 14:00 на площі Ринок, перед Ратушею, відкриють  виставку з нагоди  75-тих роковини пседособору. 

Організатором події є Інститут історії Церкви Українського католицького університету.   Ця виставка допоможе присутнім ще раз зазирнути у події 75-річної давнини, відчути, знову осмислити трагізм і наслідки псевдособору.

Початок о 14:00, пл. Ринок,1.

 Серед представлених на виставці документів з архіву СБУ, що тільки недавно були  розсекречені й стали доступні дослідникам,  можна побачити укладені в НКДБ УРСР та  затверджені в Москві плани ліквідації УГКЦ та  організації цієї акції, звіти про арешти й вербовки  священиків, списки агентури, підготованої до участі в  зібранні, формуляри зречення католицької віри, що їх підписували   священики при «возз’єднанні» з РПЦ і т.п. Члени т. зв. «Ініціативної групи», їх помічники з числа греко католицького духовенства та задіяні в акції «возз’єднання» православні єрархи вперше названі не тільки  своїми публічними іменами, а й тими агентурними кличками, під якими знали їх оперативники НКДБ.  Окрему увагу приділено постаті о. Гавриїла Костельника, який, керований амбіціями та образами, пішов  на співпрацю з радянським режимом у справі нищення своєї Церкви. На виставці вперше буде представлено фотопортрети багатьох функціонерів радянських спецслужб, які безпосередньо планували та проводили  «ліквідацію унії». Фотографії з альбомів про «Львівський собор» та відзначення його «ювілеїв»,  які збереглися у фондах Держархіву Львівської області, дають змогу сповна відчути атмосферу радянської  епохи, коли легальні релігійні організації були перетворені на ідеологічну обслугу атеїстичного режиму.   Виставка присвячена пам’яті всіх тих владик, священиків та мирян УГКЦ, які 75 років тому не піддалися  погрозам і тискові з боку влади, протиставилися маніпуляціям та підступам спецслужб і пронесли віру  та вірність своїй Церкві крізь довгі десятиліття переслідувань і підпілля. 

Інформаційна довідка:

8-10 березня 1946 року, на Святоюрській горі у Львові відбувся так званий псевдособор, на якому, за наказом Сталіна, була ліквідована Українська Греко-Католицька Церква. Псевдособор, по суті, узаконив репресії проти греко-католиків, тисячі священиків та вірних відіслали на заслання і кидали у тюрми. УГКЦ насильно приєднали до Російської Церкви