Сьогодні розпочинається святкування Песаха

Сьогодні увечері юдеї розпочинають святкувати Песах — центральне юдейське свято на згадку про Вихід з Єгипту. Починається свято в 14 день місяця Нісан (перший місяць біблійного року за єврейським календарем, що триває приблизно до березня-квітня за григоріанським обчисленням) та святкується протягом 7 днів у Ізраїлі та 8 днів за його межами. Песах шанують також караїми, самаритяни і частково месіанські юдеї.

У 2023 році це свято розпочинається з вечора 5 квітня і триває до ночі 13 квітня.

У свята «Песах» кілька назв. Зокрема, Песах — від пасах (івр. פֶּסַח, минув, пройшов повз) — в пам’ять про те, що Всевишній минув єврейські будинки, знищуючи первістків Єгипту. Називають його також Хаг а-Мацот — свято Опрісноків — в пам’ять про те, що євреї харчувалися мацою в роки рабства, а також про те, що під час виходу з Єгипту тісто не встигло заквасити; Хаг а-Авів — свято весни, коли відзначається свято (місяць нісан також називається місяць авів); Хаг а-Херут — свято свободи — на згадку про Вихід з Єгипту.

Також читайте: Сьогодні ввечері юдеї розпочинають святкувати Песах

Традиційно святкують Песах протягом тижня, відпочиваючи у перший і останній день великоднього періоду (в інші дні дозволено працювати). Відзначати Песах треба у радісній атмосфері, велику увагу приділяють святковій трапезі — седеру. В останній день святкування у синагогах влаштовується церемонія «поділу морських вод» в пам’ять про перехід Червоного моря при Виході з Єгипту.

Свято з його традиціями описане в біблійній книзі Виходу. Серед них – настанови щодо седеру – ритуальної трапези, якою розпочинається Песах. Трапеза передбачає читання сакральних текстів та куштування маци, прісного хліба із пшеничного борошна, традиційної страви Песаха. На седер збирається спільнота чи декількох поколінь родини, щоб пригадати події звільнення ізраїльського народу з єгипетського рабства.