Сьогодні ввечері юдеї розпочинають святкувати Песах

Песах, або єврейська Пасха – одне з найголовніших юдейських свят, яке символізує визволення цього народу з єгипетського рабства.

Цього року Песах починається ввечері в п’ятницю 19 квітня і триває до заходу сонця 27 квітня. Святковими є перший і останній дні. Решта днів вважаються напівсвятковими.

Історія

Про історію свята говорить Біблія. Згідно з Писанням, 3300 років тому Мойсей врятував 600 тисяч євреїв після того, як Бог минув єврейські будинки, знищуючи первістків Єгипту.

До цього посланий Всевишнім Мойсей кілька разів просив фараона звільнити свій народ з-під ярма, але той відмовлявся і ставив нездійсненні умови.

У відповідь розгніваний Бог наслав на єгиптян 10 кар небесних (кривава вода в Нілі, нашестя жаб, вошей, падіж худоби, виразки на шкірі, буря з блискавкою, градом і вогнем, нашестя сарани і морок, який тривав 3 дні).

Під час 10 кари загинули всі первістки єгиптян. Горе оминуло лише єврейські сім’ї, оскільки напередодні трагедії Бог велів євреям заколоти ягнят, засмажити їх м’ясо, а їхньою кров’ю помітити одвірки. Таким чином євреї врятувалися.

Слово “песах” в перекладі з івриту означає “пройшов повз”.

Як свідчить Старий Заповіт, останнє випробування спіткало євреїв, коли вони опинилися біля Червоного моря, води якого розступилися і Мойсею зі своїм народом вдалося перейти на інший берег. Таким чином вони врятувалися від єгиптян, які влаштували погоню за ними.

Традиції

Для юдеїв Песах символізує не тільки фізичне і духовне визволення, а й прихід весни і відродження природи.

Багато традицій Песаха пов’язані із заборонами і їжею. Головний атрибут свята – це маца – прісні коржі, які, згідно з легендою, встигли приготувати євреї під час Виходу з Єгипту. Зараз особливу увагу юдеї приділяють випіканню кошерної маци. Її готування не повинно перевищувати 18 хвилин.

В Песах заборонені продукти зі злаків, які встигли забродити. Сім’ї намагаються доїсти до початку свята всі наявні запаси “хамец” (хліб, макарони, печиво, супові суміші), а також очистити від нього будинок. Тому склався звичай влаштовувати генеральне прибирання з метою позбутися від слідів квасного (хамец).

Центральним заходом Песаха є Седер – великодній вечір. Це сімейна вечеря, яку проводять в перший і другий дні свята з особливо встановленим порядком дій. “Седер” на івриті означає “порядок”.

Обов’язковою традицією Седера є читання великодньої розповіді про Вихід євреїв з Єгипту.

Святковий стіл складається з низки символічних страв: маци, 4 келихів кошерного вина (символізує обіцянки, дані Богом єврейському народу), солоної води (символізує сльози євреїв), гіркої зелені (символізують гіркоту єгипетського рабства), салату з тертих яблук, фініків і горіхів (символізує колір глини, з якої євреї робили цеглини, перебуваючи в єгипетському рабстві), баранячої гомілки (символізує пасхальне жертвоприношення в храмі), звареного накруто курячого яйця (як пам’ять про богослужіння в храмі), шматочка весняного овоча.

Закінчують святкування Песаха на восьмий день. У це свято читають ранкову молитву, а також влаштовують спеціальну “трапезу Мошіаха” – їдять мацу і п’ють чотири келихи вина.

Джерело: https://ukranews.com/