Сьогодні відзначаємо свято Всемилостивого Спаса і Пресвятої Богородиці

Сьогодні християни східного обряду відзначають Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього, Свято Всемилостивого Спасу та Пресвятої Богородиці – або ж (у народі) Маковея, Перший Спас. У храмах  освячують воду, квіти й мак.  Також від цього дня розпочинається Успенський Піст.

1

   Часто віряни не знають, що саме святкують 14 серпня. Більшість скаже, що основна мета перебування на Літургії цього дня – освячення зілля. Ми звернулися за роз’ясненням до викладача УКУ о. Олега Кіндія:

“Сьогодні згадують сімох Макавейських мучеників і їхню матір Соломонію. Вони були засуджені в Антіохії царем Антіохом Єпіфаном, коли безстрашно визнали себе послідовниками Істинного Бога і відмовилися принести жертву язичницьким богам. Сьогодні також на середину храму виносять Животворчий Хрест”.

    Додамо, що Свято Винесення чесних древ Животворчого Хреста Господнього прийшло до нас із Візатнтії, де було встановлене не пізніше  ІХ ст. Воно полягало у перенесенні  з імператорського палацу до храму Софії частини хреста Господнього, що збереглась. Протягом двох тижнів цю святиню носили по Константинополю з метою “відвертання хвороб”. За допомогою хреста освячували воду, щоб вона стала чистішою та щоб ішли дощі у спеку.

   У народі мученики Маккавеї трансформувалися на Маковія. Це перше свято осіннього циклу, з яким пов’язують закінчення літа. На честь свята у церквах відправляють пообідню службу, святять воду, мед, мак, чорнобривці. З Маковія починається двотижневий Успенський піст – Спасівка, який закінчувався одним із найбільших свят серпня – Успінням Пресвятої Богородиці.

У публікації використано матеріали сайтів : Львівська газета, Парафія Введення в Храм Пресвятої Богородиці, “Сьогодні”, “Укрінформ”