Сьогодні, у день народження Митрополита Андрея, презентували науковий збірник “Шептицький 155”

 Сьогодні, 29 липня 2021 року, у 156-ту річницю від дня народження праведного Митрополита Андрея у храмі Архистратига Михаїла у Львові презентували науковий збірник “Шептицький 155”. Ця наукова праця стала плодом Міжнародної наукової онлайн-конференції. Спікерами події були: ігумен Свято-Успенської Унівської Лаври єрм. Йона (Максім), настоятель храму св. Архистратига Михаїла та монастиря св. Обручника Йосифа єрм. Аліпій (Федун), а також упорядник збірника д-р. Юрій Скіра.

 

Долучилися до події численні монахи-студити, а також усі зацікавлені.

“Ми цю конференцію, яка була запланована, змогли провести лише онлайн з огляду на те, що лютував ковід.  З різних куточків світу долучилися учасники конференції. Мені було дуже приємно, що ми отримали благословення на цю конференцію благословення Патріарха Святослава, який написав і вступне слово до цього збірника. Хочемо так, трішки постфактум, донести ці матеріали до зацікавленого глядача. Дуже радий,що сьогодні можемо це в люди пустити”, – розповів єрм. Йона.

“Митрополит Шептицький, як ми знаємо усі, для нашого студійського чернецтва відіграє колосальну роль. Якби не його підтримка: духовна, фінансова, навіть психологічна цієї спільноти, то годі було б говорити про студитів у сьогоденні. Він нам дав богословський грунт, Типікон (разом із своїм братом Климентієм) канонічні аспекти, структурні, у тому числі, матеріальні. Бо, навіть, сама Унівська  Лавра, де посідаємо, є дар його щедрої руки, бо він передав свою літню резиденцію нам, а також монастир Йосифа Обручника у Львові, або Студіон, який був біля церкви св. Юра і він нам не повернувся, але взамін маємо цей прекрасний храм св. Архистратига Михаїла. Направду пожинаємо плоди з того його життя, з його вкладу у нашу спільноту і наш монастир. Ми є дуже свідомі того і тішимося, що є також пан Юрій, сучасний науковець, який зацікавлений історією студійського монашества. І вже є книжка як наші монахи рятували євреїв, є різноманітні конференції”, – зазначив єрм. Аліпій Федун.

Як зізнався пан Юрій Скіра, для нього ще із часів магістратури тема студитів і братів Шептицьких є дуже близькою. У цій науковій історичній царині він вже працює роки поспіль. Втім, презентований збірник є особливим, адже народився у часи коронавірусу. і навіть один із авторів наукової статті до цього видання вже відійшов у вічність через наслідки COVID-19.

“Ми живемо в історичний час і коли ми мали ідею, щодо цієї конференції, то це був дуже тяжкий час. Починалася ця епідемія коронавірусу і ні про яку очну конференцію не могло бути і мови. Одного разу, я обідав із професором Ігором Скочилясом, який, на жаль, помер від коронавірусу і  дуже багато зробив для дослідження історії Церкви і я запропонував, аби ми подумали, щодо конференції онлайн. Бо нам треба щось нове робити.  Тому що, ми не можемо жити по-старому. Він мені задав тоді питання: “а це буде нормально?”. Розумієте, ми у Львові не мали великого досвіду робити онлайн-події, бо їх не треба було робити. Тож, на свій страх і ризик ми вирішили це зробити. Все розпочалося із знайомства із зумом. І після цього, ми почали звертатися до учасників конференції у різні куточки світу. Коли вони почули, що це буде онлайн-конференція, то радо відгукнулися”, – зазначив Юрій Скіра.

У збірник увійшли статті, присвячені кореспонденції братів Шептицьких, напередодні Першої Світової війни,  ролі соціальної опіки Церкви у діяльності Митрополита Андрея Шептицького, про спогади очевидців і сучасників вбивства Леона Шептицького, німця Йоана Петерса, який став студитом і рятував євреїв під час Голокосту та на інші теми. Став учасником конфренції  також і пан Анджей Шептицький та його рідні.

Також були згадані та частково представлені напрацювання, здійснені під час наукових конференції минулих років, присвячених Шептицьким та студитам.