Сьогодні у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку, присвячену графині Софії Фредро-Шептицькій

Сьогодні, 17 червня 2021 року, у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку , присвячену постаті графині Софії з Фредрів Шептицької, яка є мамою праведного Митрополита Андрея та блаженного Климентія Шептицького. Відкриття розпочали із слухання класичної органної музики у виконанні відомої львівської органістки Олени Мацелюх.

Мистецько-документальний проєкт “Молитва до Митрополита. Софія” започаткували, аби привернути увагу громадськості до цієї непересічної жінки.

На початках збірка нараховувала 27 експонатів. Протягом двох років вона поповнювалася і сьогодні в колекції – 87 робіт, які представлені у різних техніках: живописі, витинанці, скульптурі, графіці.  

“Читаючи про Митрополита Андрея, я побачила у книзі фотографію його матері – Софії. Така витончена, шляхетна, яка виховала Митрополита Андрея, архімандрита Климентія. І я зрозуміла, що ми про неї нічого не знаємо. Ми захоплюємося принцесою Діаною, принцесою Монако Грейс Келлі, а  про   графиню Шептицьку нічого не знаємо.Коли ми почали обговорювати ту тематику, то митці зразу візуалізували її постать – через живопис, скульптуру.  І ця ініціатива постійно дістає нове життя. Бо та колекція, яка є створена захоплює інших скульпторів, інших художників і вона поповнюється постійно. Думаю, що ім’я Софії ще дуже не пізнане. Але проєкт почався з того, що ми хотіли привернути увагу до зникаючого палацу Фредрів-Шептицьких у Беньковій Вишні”.

 Над створенням колекції працювали митці з різних міст України. Це народні й заслужені художники, лауреати Національної премії імені Т. Шевченка, молоді автори. Серед них – Олександр Гончарук, Оксана Тріска-Романів, Тарас і Остап Лозинські, Володимир Богуславський, Ігор Мариняк, Левко Микитич, Олександр Опарій, Адріан Косо, Петро Синяк, Євген Безніско, Богдан Сорока, Віктор і Наталя Проданчуки та інші. 

Директор Львівського музею історії релігії Орест Малець переконаний, що ідея проєкту є  унікальною, адже залучилося чимало художників із шляхетною метою.

“Мати Митрополита Андрея графиня Фредро-Шептицька маловідома у нашому суспільстві. Всі знають, що це мама Митрополита Андрея, архімандрита Климентія Шептицьких, що це дочка відомого польського драматурга Фредра. Відома її материнська посвята. Але саме  враження митців від цієї постаті саме є ідеєю цієї виставки. Представлено різні техніки, різножанрові твори, проєкт є мандрівний, переїзджає з одного музею в інший. І несе просвітницьку місію. Тому що цей проєкт є волонтерський. Держава не витратила на нього жодних коштів. Все робиться зусиллями ентузіастів, громадських діячів,митців. Всі вони об’єднані кураторкою пані Оленою Білоус, яка не є професійною музейницею, але  штовхає цей проєкт, його пропагує. Тобто, проєкт виконує дуже багато функцій: як музейних, так і соціальних. Він пропагує сімейні цінності, українське мистецтво, підтримує митців та музеїв. Я вважаю, що цей проєкт дійсно вартий того, щоб його підтримали”.

Оглянути виставку можна до 20 серпня.