Сьогодні у музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» згадають події операції “Вісла”

8FD93B96-32EC-49A5-894F-AAD0F97331FB_w1023_r1_sДо 70-х роковин  Операції «Вісла» – депортації понад 140 000 українців-автохтонів з етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Підляшшя та Холмщини у  Національному музеї-меморіалі «Тюрма на Лонцького» у Львові у сьогодні, 27 квітня з  17:00 до 19:00 год. відбудеться перегляд фільму  Р. Крика «Остання поїздка додому».

Після цього відбудеться дискусія про наслідки депортації з головою Світової Федерації Українських Лемківських Об’єднань Софією Фединою, директором Центру українсько-польсько-словацького пограниччя Українського Католицького Університету Тарасом Радем та Романом Стрехалюком МГО Вирій.

Зазначимо, 28 квітня виповнюється 70 років від початку депортації українців зі Східної Польщі, яка отримала назву операція «Вісла». Упродовж квітня-серпня 1947 року з Надсяння, Підляшшя, Холмщини, Лемківщини депортовано від 137 до 150 тисяч українців, а за деякими даними – до 180 тисяч. Сучасні інтелектуали називають операцію «Вісла» етнічною чисткою, або ж геноцидом «польських українців» з боку Москви, і порівнюють з депортаціями татар та інших народів, які жили в Криму. А дехто проводить паралелі з етнічними чистками Сталіна і діями нинішньої влади Росії в анексованому Криму та на окупованих територіях Донбасу.

За даними Українського інституту національної пам’яті, вигнання нацистів з Центрально-Східної Європи у 1944-1945 роках супроводжувало встановлення у цьому регіоні комуністичної влади або ж прокремлівських урядів. Місцеві комуністи задля «упокорення» населення проводили масштабні репресії, одним з інструментів яких стали масові депортації.

Директор інституту Володимир В’ятрович зазначив: операцію «Вісла» можна кваліфікувати і як воєнний злочин, і як злочин проти окремого народу, у цьому випадку – народу українського. Акцію «Вісла» історик назвав одним зі злочинів комуністичного тоталітарного режиму, у цьому випадку – польського комуністичного режиму.  «Все дає підстави говорити, що операція «Вісла» була одним з масштабних злочинів тоталітарного комуністичного режиму. Депортація українців з мето їхньої цілковитої національної асиміляції абсолютно співмірна з аналогічними діями радянського керівництва стосовно народів Криму, Кавказу і Балтії. Такі самі депортації були вчинені радянським керівництвом під час Другої світової війни чи у перші повоєнні роки», – зазначив В’ятрович.

Джерело: RISU