Сьогодні вшановують мученицю, яка “приборкала” лева, Тетяну (Татіану)

МУЧЕНИЦЯ ТАТІАНА РИМСЬКА, ДІВА, ДИЯКОНИСА
25 січня – день пам’яті мучениці Татіани.
Народилася свята Татіана в Римі близько 200-го року. Батьки її були багаті і знатні громадяни, які в той же час були і таємні християни.
Важко тоді було бути християнином. Рим був сповнений язичницьких храмів, і суспільне життя було тоді тісно пов’язане з релігією. Поверталися римські легіони після перемоги над ворогами, – всі повинні були приносити жертви богам. Вступав на престол новий імператор, – всі йшли до храмів і кадили перед “генієм імператора.” Починався новий рік, – всім потрібно було умилостивити богів жертвопринесеннями. А скільки було інших випадків в житті, коли потрібно було на очах у всіх показати, що ти не безбожник, що ти шануєш богів, що ти виконуєш всі обряди народної релігії!
Здавалося б, хіба це важко кинути щіпку фіміаму на жертовник або поклястися богам імператора, – але християни і це вважали зрадою Христа, актом зречення від Нього і тому під різними приводами намагалися ухилитися від участі в загальнонародних святах; їм доводилося ховатися і приховувати свою віру в істинного Бога. Коли ж виникало чергове гоніння на християн, коли їх примушували відкрито, при всіх, зневажили Христа і приносити жертви ідолам, тоді навіть і таємні християни оголошували про свою віру, терпіли страждання і позбавлялися життя.
Святу Татіану ж з ранніх років батьки стали привчати до благочестя і вона була вихована ними у християнській вірі. Коли Татіана досягла повноліття, вона стала байдужою до багатства і інших благ і полюбила всім серцем духовний спосіб життя. Вона назавжди відмовилася від подружнього життя і за доброчесне життя була призначена дияконисою Римської церкви. Вона з ретельністю доглядала за хворими, відвідувала в’язниці, допомагала незаможним, намагаючись постійно догодити Богові молитвами та добрими справами.
При імператорі Олександрі Севирі (222-235 рр.) свята Татіана за сповідання Ісуса Христа прийняла мученицьке страждання від римського градоправителя Ульпіана. За давніми розповідями, святу Татіану після різних катувань кинули на арену цирку (Колізею), щоб лютий лев розтерзав її для забави глядачів. Але замість цього лев став лагідно горнутися до неї. Тоді святу Татіану усікли мечем. Сталося все це в 225 році.
Вісім слуг градоправителя, які мучили святу, увірували в Ісуса Христа, бачачи над нею силу Божу, – і вони теж були після мук усічені мечем. Таку силу дає Господь тим, хто готовий до кінця стояти в істині.