Спадок Патріарха. Чому варто відвідати мистецьку виставку, присвячену Йосифу (Сліпому)

Його кілька разів виводили на розстріл співробітники НКВС, він пройшов через пекло 18-річного ув’язнення у сталінських таборах і не був зломлений з поламаними руками і ногами після допитів. 70-річного в’язня в неволі захищали колишні вояки УПА, а звільнили завдяки особистому втручанню президента США Кеннеді. Звільненому з неволі Йосифу (Сліпому) Папа Іван XXIII надав кардинальський ступінь Католицької Церкви, а Папа Іван Павло ІІ, порушивши всі протоколи, встав і пішов назустріч, щоб привітати його стоячи.

У Львівській філармонії діє виставка до 131-ї річниці з дня народження Патріарха Йосифа (Сліпого), що є продовженням циклу проєктів «Молитва до митрополита». Кожна картина – як окрема сторінка життя Патріарха. Деякі мистецькі роботи передають біль і випробування Сліпого. Він так хотів, щоб Церква й Україна врешті здобули свободу. Низка робіт – це переплітання мистецьких стилів і складних сюжетів життя. У творах приховані заповітні слова Йосифа (Сліпого), які глядачам треба уважно прочитати.

Переважна частина — це художники з Львівщини. Молоді львівські автори, які точно відчувають «хресну дорогу» Йосифа й філігранно відтворюють його риси на полотні. Серед митців — такий відомий львівський художник Святослав Владика розписував храм Різдва Пресвятої Богородиці. Але іконописець проміняв пензлі на зброю і вже як рік боронить Україну. 

Образ Патріарха митець створив у темних ультрамаринових барвах, які символізують глибоку віру мученика, на фоні срібла — благородного білого металу. Розірваний дріт на полотні — символ порваних кайданів для Патріарха й для нашої України та є «символом українців, що тікали у світи». Духовний світоч, одягнений у вишиванку, яка є «кодом української нації, вкарбованим кров’ю мучеників». Патріарх зображений з німбом, сплетеним з українських квітів.

Святослав Владика. Портрет Патріарха Йосифа (Сліпого)

«Погляд Патріарха на картині стремить в майбутнє з вірою, що його країна буде вільна й незалежна. Для мене було важливо передати на полотні незламність українського духу і віри Патріарха, які він проніс крізь своє життя і передав своїм нащадкам», — додав автор портрета.

Віталій Гайдар, із Золочева, також долучився до лав добровольців з моменту повномасштабного вторгнення. Деякі його роботи з виставки намальовані в окопах під Харковом. Він працює у різних стилях й техніках. Серед його робіт олією та пастеллю привернула увагу картина, написана гелевими чорною та червоною ручками «Справа 9113» – відбиток пальця Кардинала і його профільне зображення для судової справи. У його колекції на виставці виокремила для себе троїчний образ Патріарха. У своїх картинах він зобразив Йосифа у трьох різних періодах життя, у трьох різних техніках й стилях. У кожній прочитується інший сенс, інший настрій, інший прожиток. Але в кожному з них – той Йосиф (Сліпий) – Пастир свого народу і своєї Церкви. 

Віталій Гайдар. Справа 9113

Посередині зали висить картина, яку створив Володимир Безрукий на позивний Пікассо, відомий серією портретів майданівців та бійців із зони АТО/ООС. Свої картини художник пише на ящиках з-під боєприпасів, віконних рамах та дверях. Нова історія як художника розпочалась під час Революції Гідності. Володимир пробував створювати ескізи та події з Майдану. Серед робіт були і портрети Сергія Нігояна – Героя, який загинув 22 січня 2014-го у сутичці з беркутівцями.

 На передовій Володимир Безрукий з 2014-го. Після початку великої війни Володимир повернувся на фронт. Митець малює новий цикл робіт під обстрілами в Броварах, під Гуляйполем, а згодом і в Бахмуті. Пікассо мріє після війни повністю зануритися в малювання. 

Володимир Безрукий. à la guerre comme à la guerre ( На війні, як на війні)

На виставці Йосифа (Сліпого) можна побачити у різних виконаннях митців: від простого олівця на папері до витинанки. Відкриттям стали ці детально відтворені експонати. Перше – портрет Кардинала, намальований простим олівцем на папері. Автор цієї роботи Олександр Охапкін.  Його ікони прикрашають  різні українські церкви як у нашій країні, так і за її межами. 

Олександр Охапкін. Кардинал Сліпий

А друге – монументальні витинанки авторства Марії Мартиненко-Гупало, як вона сама і називає власний стиль. Художниця експериментує з формами і лініями, водночас точно відтворює постаті у повний ріст Митрополита Андрея та Кардинала Йосифа  в одній картині. 

Витинанка Марії Мартиненко-Гупало

Зрештою ви побачите не лише зображення Кардинала Йосифа, а також і Митрополита Андрея, Собор святого Юра, рідну хату Патріарха, пейзажі та абстракції тощо. Про кожну з картин можна писати довго.  Щоб зрозуміти і пережити те, що відтворили художники, треба бодай раз прийти і побачити наживо.

Про те, як втілювала в реальність задум «познайомити» людей з постаттю Кардинала Йосифа розповіла авторка та організаторка виставки Олена Білоус. 

«Створюючи колекцію, залучала різних фахівців, які надавали документи, фотографії, листи. Одним зі знакових консультантів був о. Єронім Грім, що на той час перебував у Римі, і надсилав багато листів і рідкісних фото, щоб митці могли краще пізнати і вивчити не тільки риси, але і сам образ Патріарха, який мали передати крізь колір на полотні».

Олена Білоус та Митрополит Львівський УГКЦ Ігор на виставці

Авторка від початку планувала зробити виставку унікальною шляхом трьох компонентів – сенсових образів, різних мистецьких стилів й митців. 

«Адже за задумом, колекція мала складатися з трьох частин, де мала бути портретна серія, історично документальна, де мали постати роботи з собором Юра і краєвиди села Задрість, Храм святої Софії у Римі і маленька родинна білена хатка на Тернопільщині. У колекції представлені роботи, намальовані олією і акрилом, пастелями і акварельними фарбами, на полотні і склі, на папері  і навіть на ящиках для зберігання зброї. І третім завданням, яке я ставила перед собою – об’єднати митців з різних куточків України. За цей час колекція зросла вдвічі, і вже 17 лютого 2023 року ми перевідкрили виставку, доповнивши її новими роботами», – додає Олена Білоус.

Ця «зустріч» з Патріархом — не перша. «Молитва до Митрополита. Спадкоємець» – це цикл проєктів. Заходи, присвячені Йосифу (Сліпому), стартували  ще у лютому минулого року – у 130-у річницю від дня народження Патріарха у приміщенні Львівської національної філармонії ім. М. Скорика відкриттям мистецької виставки за участі художників з різних куточків України. 

Виставку можна оглянути у Львівській національній філармонії ще впродовж декількох місяців. 

 

Підготувала Наталя Стареправо

Фото надала Олена Білоус