У львівському видавництві з’явилась незвична книга про Андрея Шептицького для дітей

52E560C4-1C49-4CF8-BFE5-7DA87B674637_w640_sНазва «Шептицький від А до Я» вже підказує, що це абетка. Але що ж криється за назвою і особливими малюнками? Як виникла ідея саме такої книги? Про це розповіла співавтор книги – журналіст Радіо Свобода Галина Терещук.

– Справа в тому, що є дуже багато книжок, присвячених митрополиту Андрею Шептицькому. Є його біографії, написані як Кардиналом Йосипом Сліпим, так і приятелем митрополита Андрея – Королевським. Видані усі пастирські послання митрополита Шептицького. Їх понад 200. Але дивно, що за стільки років не було написано книжечки для тих, кого найбільше любив митрополит Андрей Шептицький – для дітей. І виявилося, що для дітей і найскладніше, мабуть, щось таке було написати.

Бо все-таки ця людина залишила величезний спадок, людина дуже багато зробила, усі говорять, що це дуже велична, велика постать – митрополит Андрей Шептицький. Але для дітей це мало що говорить. Бо вони хочуть сприймати світ легко, радісно, весело. І тому, напевно, довгі роки в голові сиділа така ідея: чому нема дитячої книжки?

9FB65B37-1CB8-4EEC-B7E7-4F3291CB2344_w268_r1_cx0_cy11_cw100
Галина Терещук

З багатьма письменниками говорила про це – напишіть, напишіть. Мені часто відповідали: «Як ти собі уявляєш це написати»? І власне абетковий принцип виявився найвдалішим у цьому проекті. Вже можна говорити, що найвдаліший, бо книжка у мене в руках. І дітки від букви А до букви Я зможуть дізнатися, в якій сім’ї ріс митрополит Андрей Шептицький, що він любив у дитинстві, чим він займався. Дітки дізнаються про те, що він мав свій домашній театр, може, їх це зацікавить. Книжка розрахована на те, що дитина зможе разом з батьками її дивитися, читати.

Бо малюнки дуже багато промовляють. І дитина, дивлячись на ці малюнки, може батькам розповідати, що вона на них бачить, що вона собі уявляє, про що мріяв Шептицький. Батьки можуть теж їй про це розповісти.

79D6987E-4CCE-4ADD-A2FD-95D0A0672B3D_w640_s

Мало хто знає, наприклад, про те, що сам митрополит Андрей Шептицький – не лише його мама – він теж малював. Митрополит Шептицький підтримував художників, і з великої поваги до мистецтва перестав малювати, бо, очевидно, мав дуже таке прискіпливе ставлення до картин, до мистецтва загалом.

F8E9336F-27BD-4785-A482-CC301C502D15_w640_sМало хто знає, що зріст Шептицього був 2 метри 8 сантиметрів. А зобразили в малюнку це дуже просто: намалювали високого Шептицького поруч з драбиною, на якій написали «2 метри 8 сантиметрів». І внизу монахи. Свідчення не лише фізичної величі Шептицького, але і його величі як людини, як інтелектуала, як богослова, як провідника Української Греко-Католицької Церкви. І через те хотілося відкрити світ Шептицького для дітей, а також, я думаю, це було цікаво і дорослим людям, тому що в Україні все ж таки донині мало що знають про митрополита Шептицього.

– Багато слухачів Радіо Свобода, можливо, поповнили свої знання про цю видатну особистість якраз в рубриці на сайті Радіо Свобода, яка була присвячена рокові Андрея Шептицького, де було багато Ваших публікацій – про його біографію, про його діяльність, про його родину. Чи ці матеріали також в якійсь мірі були поштовхом для Вас до цієї ідеї?

– Звичайно, що так. Тому що, готуючи матеріали для Радіо Свобода, я дізнавалася ще більше інформації про Шептицького. Ось, наприклад, мало хто знає (але в цю дитячу книжечку це не увійшло), що митрополит Андрей Шептицький домовлявся з Голівудом про створення художнього фільму про Голодомор. Це малознаний факт.

Друге, скажімо, є ще дуже багато інформації про ставлення митрополита Андрея Шептицького до ОУН і до УПА, до Степана Бандери і до Андрія Мельника. Тобто ще до сьогоднішнього дня є багато запитань, на які треба шукати в архівах відповіді. А зокрема, у листуванні. Тому що найцінніше – це листування Шептицького. Думаю, що слухачам ще можна багато про що розповідати.

imz93N

– Чи увійшли у книгу також анекдоти, які, можливо, більш зрозумілі для дорослих людей?

– Там є буква Ж, і написано «Жарти». Бо Шептицький любив жартувати. Одного разу до нього підійшла пані, яка сказала: «Як такий гарний і статечний чоловік, як Ви, та й не одружилися?» На що Шептицький пожартував у відповідь: «А де Ви, пані, були раніше? Зустрів би Вас – не пішов би в монастир!».

І друге, що Шептицький говорив до священиків: «Пам’ятайте, мої дорогі отці, що овець треба не тільки стригти, а й пасти». Тобто є дуже багато таких моментів… Хотілося показати, що митрополит був не лише серйозним. Так він був провідником церкви в такі складні часи як Перша світова війна і Друга світова війна, перетерпів арешти російською владою, і постійну зміну режимів тут, на Галичині. Але він, попри все, ще вмів і жартувати. Тому що це була високоінтелектуальна людина, людина з графського роду, високоосвічена, яка знала 10 іноземних мов. І про це все дітки зможуть з дуже легкої форми цієї книжки дізнатися. І, можливо, це стане поштовхом для них щось вже у старшому віці більше дізнатися, більше цікавитися. Можливо, хтось ще напише якусь книжку, а ще хтось щось намалює. Тому що це дуже великий простір для творчості.

Людмила Ваннек

Джерело: www.radiosvoboda.org