У Львові сьогодні відкриють виставку атеїстичних і тоталітарних пам’яток

13391378_1052831271420141_2008415556975593041_oУ четвер, 16 червня 2016 року, о 16.00 год. у Львівському музеї історії релігії (площа Музейна, 1) відбудеться відкриття виставки атеїстичних пам’яток під назвою «Атеїзм, комунізм, тоталітаризм: минуле». Відвідати експозицію можна до 31 серпня 2016 року.

Автори виставки намагалися ще раз осмислити і, можливо, назавжди перегорнути одну із страшних сторінок в історії України – панування комуністичної системи з її ганебними наслідками.

У 1973 році на музейній мапі Львова з’явилася нова культурологічна установа – Музей історії релігії та атеїзму, – структура, створена львівським обкомом партії та облвиконкомом. (Це був другий атеїстичний музей в СРСР після Ленінградського). Його  розмістили в приміщенні костелу та монастиря ордену домініканців, пам’ятки архітектури XIV–XVIІI століть. Основна мета– «сприяти комуністичному вихованню.., ідейно впливати на свідомість людей, виховувати в них марксистсько-ленінський матеріалістичний світогляд». Система здійснювала політику, яка поєднувала матеріальні й соціальні стимули з ідеологічними й естетичними обмеженнями. Тобто, з одного боку, витрачались кошти на потреби збереження національної культури, а з другого – ця культура зазнавала деформацій і працювала на радянську пропаганду.

Руйнування церковної дзвіниці у Макіївці на Донеччині (саму церкву перетворено на клуб), 1929 рік
Руйнування церковної дзвіниці у Макіївці на Донеччині (саму церкву перетворено на клуб), 1929 рік

Створивши музей для пропаганди атеїзму на прикладі культових пам’яток, влада мимоволі зробила велику послугу для музейної справи, зберігши ці предмети у фондах музею. Таким чином залишила живою релігійну думку у Львові, до певної міри нівелювавши початковий ідеологічний задум.

Погруддя Леніна
Погруддя Леніна

1989 року розпочався новий етап історії музею: докорінно перебудовується експозиція, у назві науково-освітнього закладу зникає слово «атеїзм». Це були перші паростки декомунізації. Сьогодні Львівський музей історії релігії – єдина установа в Україні, яка виконує функції «скарбниці релігійних пам’яток та релігійної думки».

Актив осередку безбожників 13-тої школи м. Києва
Актив осередку безбожників 13-тої школи м. Києва

За час існування музею в радянський період було зібрано велику кількість атеїстичних пам’яток (і не тільки), які є документальними доказами злочинів комуністичного режиму. «Вони і стали основою для створення  виставки «Атеїзм, комунізм, тоталітаризм: минуле»», – зазначає куратор Надія Полянська і продовжує: «Виставлені пам’ятки експозиції  розділені на два періоди: перший – це міжвоєнний, тут представлені атеїстична преса, документальні фотографії; другий – часи брежнєвського застою (коли й було створено музей,) і тут бачимо ширший комплекс пам’яток – живопис, скульптура, архівні матеріали, фотографії старої «атеїстичної» музейної експозиції. Окремої уваги заслуговує архівний документ – дефектний акт 1987 року про пошкодження барельєфів із зображеннями К. Маркса, Ф. Енгельса і В. Леніна відвідувачем музею».

Антирелігійна пересувна виставка на Полтавщині. 1929 р.
Антирелігійна пересувна виставка на Полтавщині. 1929 р.

За матеріалами: photo-lviv.in.ua