У Львові відкрили Музей Митрополита Андрея. ФОТО

Сьогодні, 29 серпня 2020 року, свої двері відкрив Музей Митрополита Андрея. Ця знакова подія була дуже очікуваною для багатьох, з огляду зокрема на те, що цьогоріч відзначаємо 155-річчя від дня народження праведного Митрополита Андрея. Розпочалося відкриття у храмі Блаженного священномученика Климентія (Шептицького)

Митрополит Львівський УГКЦ Високопреосвященний Владика Ігор у своєму слові особливо подякував о. Севастіянові  (Дмитруху) за його колосальні старання у створенні цього Музею.

“Кожен музей – це культурна та історична святиня народу. Висловлюю особливу подяку отцю-доктору Севастіяну (Дмитруху), який найбільше трудився над цими площами для розміщення експонатів, які спочивали на полицях різних монастирів. Йому довелося організувати роботу, долучати до цього необхідних спеціалістів, волонтерів, працівників, щоб отримані приміщення привести у належний вигляд”, – наголосив Архиєрей і також особливо подякував представникам міської влади, які усильно допомагали, щоб вирішити справу передання приміщень цього Музею.

Долучився до події і Преосвященний Владика Володимир, єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ. Представники монаших Згромаджень, зокрема Отці Студити, до яких належить і директор Музею о. Севастіян.

Наразі Музей розміщений на першому поверсі у будинку на вул. Кривоноса, 1.За сприяння управління охорони історичного середовища міста, вдалося відреставрувати склепіння, стіни, підлоги, санвузли, щоб Музей міг розпочати свою діяльність. Верхні поверхи приміщень досі займає університет МВС. І Львівська міська влада докладає зусиль, аби повернути ці приміщення Церкві. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий, який також долучився до урочистостей.

“Думаю, що, напевно, ми зараз менше відсотка знаємо, що робив Митрополит Андрей. Якщо би не його робота у плані будівництва інфраструктури, мистецького, культурного, економічного життя, невідомо як би все повернулося. Сьогоднішня подія мегаважлива для Львова, для нашої УГКЦ, для України. Ми дуже часто шукаємо приклади по світах, де брати мудрість для будівництва держави. Та вона є тут! Тут є формула нашого успіху. “Будувати рідну хату”, робити те, що ти можеш сьогодні робити.  Я мав можливість зазирнути за лаштунки Музею. І, чесно кажучи, я вражений, як за короткий час, отець Севастіян зробив неможливе. Я не знаю, що він просив у Бога, щоб отримати стільки сили і мудрості, але те, що Ви побачите, Вас вразить. Є речі, які Ви не побачите, бо експонати Ви побачите на першому поверсі. Але я думаю, що ми зробимо все можливе і неможливе і відновимо історичну справедливість і ця будівля і все, що має до неї відношення,буде власністю Української Греко-Католицької Церкви. Бо так має бути. Бо це є правда. А Правда – це є Бог”. 

Також міський голова Львова Андрій Садовий вручив, о. Севастіяну символічного лева.

Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ о. Юстин (Бойко) підкреслив, що сьогодні здійснилася мрія багатьох поколінь українців – збудувати у Львові Музей Митрополита Андрея Шептицького. 

“Потрібно було багато труду, терпіння, випробувань, щоб він постав. Сьогодні, коли Україна наближається до 30-ліття своєї Незалежності, ми відкриваємо Музей Митрополита Андрея. Ця хвилина сталася можливою тільки через те, що так хотів Бог. Ще у часи переслідування УГКЦ, Він уподобав собі о. Севастіяна Дмитруха і вибрав його, щоб той пішов слідами Його Сина, Ісуса Христа. Господь покликав його, щоб він звершив те діло, яке ми бачимо сьогодні. О. Севастіян ціле своє життя мріяв, щоб створити Музей Митрополита Андрея у Львові. Він перейшов через великі випробування, але рук не опустив, бо розумів, що Господь близько, Він провадить”.

У своєму слові до всіх присутніх отець Севастіян (Дмитрух) подякував усім, хто долучився до величної справи творення Музею Митрополита Андрея:

“Направду, я ніколи не мав у душі такого трепету, як нині. Це дійсно праця десятиліття. Це не є праця одного дня, одного року.  Нині, тут серед нас, присутні ті, хто вже відійшли у вічність. Я також хочу нині згадати багатьох покровителів мистецтва, хоронителів мистецтва. Коли я відвідував тих монахів, монахинь, священиків,які збирали особисті речі Митрополита Андрея, то кожна ця зустріч була особливою. Я багато навчився від цих людей. І у такий спосіб ця колекція наповнювалася, у Радянський час треба було переховувати. Все це було розкидано, а сьогодні є зібрано у колекцію, завдяки всім вам”, – підкреслив директор Музею Митрополита Андрея, о. Севастіян Дмитрух  і висловив велику вдячність Митрополиту Ігорю за його благословення на цю справу, за його сприяння. Також відзначив о. Севастіян сприяння Львівської міської ради у реставрації храму блаженного священномученика Климентія (Шептицького) і першого поверху приміщень на вул. Кривоноса, 1, де наразі і розміщений Музей. О. Севастіян передав відзнаки Львівському міському голові Львова Андрію Садовому, заступнику міського голови з питань розвитку, Андрію Москаленку, директору “Адміністрація міського голови” Львівської міської ради Євгену Бойку, начальнику управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, Лілії Онищенко.

Долучився до події і пан Ян Шептицький, який підкреслив своє прагнення, аби цей Музей став не просто культурною інституцією, але просвітницьким центром.

Після урочистостей у храмі Блаженного священномученика Климентія (Шептицького), присутні перейшли у каплицю Митрополита Андрея при нововідкритому Музеї. Освячення каплиці звершив Митрополит Львівський Ігор. 

Опісля присутні мали змогу оглянути експозицію Музею. 

Підготувала Оксана Бабенко, фото автора, Романа Балука із прес-служби Львівської міської ради, Львівської Архиєпархії