У Львові вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні

20 лютого 2023 року, в День Героїв Небесної Сотні, у Львові вшанували пам’ять полеглих під час Революції Гідності. Дев’яті роковини розстрілів на київському Майдані Незалежності відзначили молитвою та акцією «Ангели пам’яті» на меморіалі Героїв Небесної Сотні.

Захід розпочався з урочистого підняття Державного прапора України та виконання Державного гімну. Відтак військові капелани різних конфесій звершили Чин панахиди за Героями Небесної Сотні. Очолив екуменічне моління єпископ-помічник Львівської Архиєпархії УГКЦ Володимир. Долучилися до пам’ятного заходу представники міської, обласної влади, військові, духовенство, школярі та небайдужі львів’яни.

У слові до присутніх владика Володимир зазначив – сьогодні всі присутні є єдиною молитовною родиною, яка усвідомлює, що віна за нашу гідність триває уже багато років. «Ми боронимо ту гідність, яку ми отримали від Бога – гідність бути людьми. Ми нічого більше не вимагаємо, лише елементарного – бути людьми. Ці герої заплатили дуже дорого – саме ціною свого життя. Дуже приємно, що сьогодні є тут молодь, діти, бо це є покоління, яке вирушило немовби вслід за нашими Героями – щоб розуміли, яка висока ціна цієї нашої свободи і боротьба коштує дуже і дуже багато зусиль. Бо коли народжується людина, дитина, всі радіють, всі є довкола неї. А коли людина відходить до вічності – як важливо її також супроводжувати, молитися за неї! Рано чи пізно ми дістанемося до вічності, і дуже надіємося, що наші Герої вийдуть нам назустріч, що вони будуть нашими заступниками перед Богом, тому що вони є Герої Небесної Сотні», – наголосив єпископ.

Заступник начальника Львівської обласної військової адміністрації Іван Собко підкреслив, що сьогодні, як і кожного року, тут ми вшановуємо Героїв, які загинули на війні. Вони віддали життя, щоб зупинити ворога, який продовжує наступ: «Його зупинить вільна, демократична сильна незалежна об’єднана Україна. На жаль, за дев’ять років, які пройшли, вже ми говоримо про тисячі людей. Про тисячі захисників і захисниць, які вже віддали своє життя за гідність, за свободу, за мир, за спокій, за гідне майбутнє дітей, наступних поколінь. Пам’ятати, шанувати і розуміти, завдяки кому ми маємо цю свободу. Маємо мати віру, надію, любов – звичайно, віру в Господа Бога і Збройні Сили України».

Перший заступник голови Львівської обласної ради Євгеній Гірник також зазначив, що боротьба Небесної Сотні надихає і нині наших захисників: «Сьогодні ми вшановуємо Героїв Небесної Сотні – Героїв, які віддали своє життя під час Революції Гідності. З часу повномасштабного вторгнення наші небесні війська, на жаль, сформували вже не один батальйон. Але ми віримо, що наші хлопці, наші воїни дають нам силу згори як ангели-охоронці для своїх побратимів. Хочу сказати, що пам’ять – це наша потужна зброя і наш фронт. Він дає нам силу рухатись далі до повної перемоги. Світла пам’ять кожному Героєві, низький уклін матерям».

Львівський міський голова Андрій Садовий зауважив: підняття прапора, звучання державного гімну кріпить нашу силу, особливо в день пам’яті Героїв, найкращим відзнченням пам’яті яких стане наша перемога і деокупація кожного міліметру нашої землі. «Я пригадую, як перед початком масового вторгнення рік тому багато іноземців дебатували – зможе, не зможе Україна. І мені дуже сумно, що вони не зрозуміли оцього поклику української душі: не маючи зброї, не маючи амуніції, наші Герої Небесної Сотні йшли вперед, віддавали своє життя, так, як сьогодні тисячі і тисячі наших Героїв віддають своє життя. Тисячі наших львів’ян кожного дня там, на передовій, вся Україна… Так випало історією, що ми сьогодні на передовій великої боротьби з нелюдами цього світу, для яких немає Бога – а в нас є Бог в нашому серці, і є наше небо, і є наша земля. І наша віра, велика віра в нашу перемогу», – підкреслив Андрій Садовий.

Відтак традиційно відбулося покладання квітів та запалених лампадок до меморіалу, а також присутні на знак пошани до полеглих і молитви за них мали нагоду почепити символічного паперового ангелика, якого в рамках акції «Ангели пам’яті» виготовили львівські школярі.

Опісля, як повідомляє Львівська обласна військова адміністрація, на Личаківському кладовищі громадськість, родини Героїв Небесної Сотні, представники влади, військових та силових структур поклали квіти та лампадки біля могил Героїв, які загинули під час Революції Гідності, а також біля могил генерала Сергія Кульчицького, полковника Андрія Соколенка та борців за волю України на полі почесних поховань № 67.
 
Відтак духовенство різних провело Чин екуменічної панахиди за загиблими.
Фото: Львівська обласна військова адміністрація

День Героїв Небесної Сотні – пам’ятний день, що відзначається в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні. Цього дня 2014 року під час Єврореволюції на Інститутській вулиці у Києві силові підрозділи режиму Януковича розстрілювали протестувальників. Усього за день було до ста жертв, яких назвали «Небесною Сотнею». О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову «Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України», низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним у ході подій Революції гідності.

Пам’ятний день встановлено указом Президента України Петра Порошенка 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року — лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.