У Нью-Йорку освятили храм, відбудований на місці зруйнованої святині при Всесвітньому торговому центрі

У  Нью-Йорку відбудували церкву Вселенського Патріархату, зруйновану під час терористичних атак 11 вересня 2011 року у Всесвітньому торговому центрі. Відбудований храм Святого Миколая став Національним санктуарієм США. Про це пише orthodoxtimes.com.

Свято-Миколаївський національний храм-пам’ятник при Всесвітньому торговому центрі (англ. St. Nicholas National Shrine at the World Trade Center) — храм Американської архиєпархії Константинопольської православної церкви, розташований в Мангеттені, Нью-Йорк. Храм побудований на місці колишньої православної Церкви Святого Миколая, яка була повністю зруйнована під час теракту 11 вересня 2001 року. Нову церкву звели за проєктом іспанського архітектора Сантьяго Калатрави і освятили 4 липня 2022 року.

Грецька архиєпископія США багато років добивалась можливості побудувати новий храм. На відбудову храму було зібрано майже 2 млн доларів. 23 липня 2008 року адміністрація портів Нью-Йорку і Нью-Джерсі уклала угоду з церковним керівництвом щодо земельної ділянки. Після декількох років дискусій, договір про відбудову храму між портовим управлінням і грецькою архієпископією було підписано 14 жовтня 2011 року. В якості місця для нової церкви спершу розглядали Бруклін, проте губернатор штату Нью-Йорк наполіг на збереженні старого місця церкви (біля колишньої Південної вежі).

Архітектор нового храму Сантьяго Калатрава, якого обрала комісія, вирішив створити храм який би за зовнішнім і внутрішнім оздобленням нагадував Софійський собор в Константинополі. Також було вирішено присвятити новий храм пам’яті жертвам теракту.

Офіційне відкриття та початок повноцінного літургійного і парафіяльного життя вперше за понад два десятиліття храм відсвяткував 6 грудня 2022 року у день святого Миколая, ім’я якого носить святиня.

За останні два роки святиня пройшла через кілька важливих епізодів до цього дня. 10 вересня 2021 року, напередодні 11 вересня, відбулося освітлення храму, знаменуючи його першу участь у вшануванні пам’яті теракту 11 вересня. 2 листопада 2021 року Вселенський Патріарх Варфоломій звершив відкриття дверей і вручення дорогоцінних мощей святого Миколая. Архиєпископ Америки Елпідофор очолив Чин освячення святині 4 липня 2022 р. як знак цінностей свободи та віри, які надихнули воскресіння цього храму, єдиного молитовного будинку, зруйнованого 11 вересня.

Кошти для добудови святині зібрала організація «Друзі Святого Миколая (The Friends of St. Nicolas)»; її зусиллями також відкрито програму іконографії о. Луки із монастиря Ксенофонта на горі Афон, яка прикрашає інтер’єр церкви.

У жовтні 2019 року під час офіційного візиту в США, митрополит Київський і всієї України Епіфаній відвідав Національний музей і меморіал 11 вересня, а також будівництво церкви, де він разом з іншими священнослужителями відслужив панихиду за загиблими в теракті.

Його Високопреосвященство Архиєпископ Елпідофор під час паломництва в Єрусалимі зазначив, що саме на Святій Землі спільнота православної Церкви святкує відбудову святині: «Сьогодні Національна святиня Святителя Миколая знову починає свою місію служіння православній вірі в епіцентрі історії ХХІ століття. Відновлення Богослужінь у Церкві, яка була закатована 11 вересня, є справді приводом для святкування та подяки Богові».

Майкл Псарос, голова «Друзів Святого Миколая», прокоментував: «Це дуже емоційний день для всіх нас і надзвичайний, важливий день для Нью-Йорка та Америки. Ми знову запалили священний вогонь віри та духу в цьому місці пам’яті та стійкості. Як національна інституція, ми з нетерпінням чекаємо нагоди вітати мільйони людей усіх віросповідань і національностей з усього світу, які шукатимуть розради та втіхи у святого Миколая, бо він справді є захисником усіх тих, хто подорожує життям».