Українці Франції Літургією в Соборі Паризької Богоматері вшанували річницю голодомору

ArticleImages_61761_Париж_ГолодоморУ неділю, 22 листопада, уже традиційно в Нотр-Дам де Парі відбулася поминальна Літургія за жертв Голодомору, яку очолив єпископ Лондонської єпархії Української Греко-Католицької Церкви владика Гліб (Лончина). Разом з ним співслужили Паризький єпарх владика Борис (Ґудзяк), владика П’єр Пікан – єпископ-емерит Бає та Лізьє, а також священики УГКЦ. Участь в поминальних Богослужіннях взяли єпископ-помічник Парижа Ерік де Мула Буфор та представник парафії Української Автокефальної Православної Церкви в Парижі о. Іван Радевич. На Літургії був присутній Надзвичайний та Повноважний Посол України у Франції Олег Шамшур.

«Злобу світу не поборемо ще більшою зброєю – хоча й вона потрібна, щоб боронитися від ворогів. Злобу світу поборемо, коли молитимемось за навернення ворогів. Злобу світу поборемо нашим свідченням християнського життя і милосердя», – зазначив в проповіді під час Літургії в Соборі Паризької Богоматері владика Гліб.

Єпископ також наголосив, що споминаючи сьогодні жертв Голодомору 1932-33 років в Україні, маємо згадати також наших воїнів,  які борються по сьогоднішній день в АТО, також їхні сім’ї, особливо їхніх померлих, і людей, які залишились без домів, без землі. А ще  згадав і жертв терактів, які сталися десять днів тому у Парижі.

ArticleImages_61761_Париж_Голодомор_2«Ми, українці, є спеціалістами з питань терору, який ми пережили під час Голодомору і переживаємо у військовій агресії на сході нашої країни, і сьогодні солідаризуємося з французами у цій молитві надії. І українцям, і французам сьогодні важливо чути євангельське: «Не бійтеся!», – підкреслив у своєму слові владика Борис (Ґудзяк).

Відзначення річниці Голодомору для українців Франції – це не лише нагода згадати про жертв цього геноциду, але й розповісти про минулі і теперішні події в Україні французам і світові. Саме тому символічне значення має покладення квітів до Тріумфальної Арки та Літургія в Нотр-Дам де Парі, де її учасниками є українці, французи і численні туристи, що відвідують собор.

«Прийшов сьогодні до Тріумфальної Арки, бо це пам’ять про Україну. Якщо тут ми не будемо показувати, що ми ще існуємо, то ніхто і не буде знати», – сказав Андрій Джала. Він народився вже у Франції, проте навіть його внуки ще зберігають українську мову та культуру.

ArticleImages_61761_Париж_Голодомор_1«На відзначення Голодомору люди приїжджають з усіх регіонів Франції. Вся громада має нагоду не лише спілкуватися, але промовляти до інших, до французів і гостей Парижа. Роздаємо листівки з інформацією про Голодомор. 17 років тому, коли я приїхав до Франції, тут взагалі мало знали про Україну, тому важко було розповідати про Голодомор, а тепер після Помаранчевої революції та Революції Гідності про ці події простіше говорити», – розповідає настоятель катедри святого Володимира Великого о. Михайло Романюк.

Єпископ-помічник Парижа Ерік де Мула Буфор у вітальному слові зазначив, що для спільноти Нотр-Даму щороку молитися з українцями за жертв Голодомору велика честь.

За матеріалами: офіційного сайту єпархії св. Володимира Великого у Парижі (УГКЦ).