Василіянський інститут у Брюховичах відзначив 20 років діяльності

25 вересня 2022 року в монастирській церкві Собору Пресвятої Богородиці отців Василіян у Брюховичах урочисто відзначили 20-ліття перенесення осідку Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені митрополита Йосифа Велямина Рутського зі Золочева до Брюховичів. При цій нагоді було освячено новий іконостас, повідомляє сайт Провінції святого Миколая Василіянського Чину святого Йосафата.

Божественну Літургію звершив Архиєпископ і Митрополит Львівський УГКЦ Ігор. Йому співслужили Екзарх Харківський УГКЦ Василій, ієрм. Йоан (Школик) ЧСВВ, Протоігумен Провінції Найсвятішого Спасителя, ієрм. Франциск (Онисько) ЧСВВ, Протоігумен Провінції св. Миколая, о. д-р Ігор Бойко, ректор Львівської семінарії Святого Духа, ієрм. Пантелеймон (Трофімов) ЧСВВ, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій та настоятель монастиря святого Йосифа у Брюховичах, численне духовенство.

Над новим іконостасом працювала велика команда митців: автор проєкту – професор Львівської національної академії мистецтв Кость Маркович разом із сином Іваном; архітектор – Михайло Федик; різьбу по каменю здійснили Степан і Павло Зубрицькі; художнє кування металу – Мар’ян Калічак; кераміку виготовили Василь Бондарчук і Степан Андрусів; скляні елементи – робота Андрія Петровського. Центральний об’єкт іконостасу, мозаїчні ікони, – це витвір ченців-василіян, братів Анастасія (Смереки) ЧСВВ, який вивчав мистецтво в Італії, та Андрея (Касіяна) ЧСВВ.

У проповіді Митрополит Ігор провів паралелі між виходом Ізраїля із єгипетської неволі та сучасною ситуацією в нашій країні. Господь чудесно вивів народ з неволі Єгипту, а вони нарікали, бо шкодували за єгипетським м’ясом. Подібно багато українців і сьогодні нарікають на свободу, тому важливо і нашому народу розкаятися та примиритися з Господом. Потрібно споглядати з вірою на Божого Сина, який відкупив свій народ, та докладати усіх зусиль, щоб зберігати Його вчення. Митрополит закликав молитися до Бога, щоб найшвидше завершити цю війну, щоб не проливалася невинна кров, не гинули люди; подякував братам-василіянам за працю і старання, підкресливши, наскільки важливу справу роблять, навчаючи семінаристів в Інституті філософсько-богословських студій, і поблагословив на подальші звершення.

Після освячення іконостасу зі словами вдячності звернувся ігумен та ректор ієрм. Пантелеймон, який зазначив, що короткий термін, за який спорудили цей іконостас – знак Божого благословення. Отець-ректор подякував владикам – Ігорю – за його благословення, та Василію, який був натхненником проєкту монастирського храму.

За двадцять років повноцінної діяльності ВІФБС навчання завершили 110 семінаристів, 95 із них стали священниками. З 2015 року до братів-василіян долучилися брати-редемптористи, брати-оріоністи, і таким чином інститут став монашою семінарією нашої Церкви.

Із визначною датою братів-василіян листом із благословенням привітав Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, який зазначив: «Дякую за велику працю, яку здійснюють випускники не лише на теренах Галичини, а й в усіх куточках України та в різних країнах світу. Сьогодні, коли переживаємо катастрофу, пов’язану з війною, ваш заклад широко відчинив свої двері, щоб прийняти вимушено переміщених українців ― це найкраща проповідь і наука, яка будь-коли звучала на ваших лекціях Відзначення 20-ліття ― це нагода не лише підбити підсумки, а й планувати подальшу діяльність, віддаючись у руки Бога. Пам’ятайте, що першочерговим для вас є підготувати добрих виконавців волі Господа нашого ― Ісуса Христа… Саме тих, хто всім серцем любить Бога та Його святу Церкву, потребує нині Україна, яка, складаючи велику жертву своїх героїчних синів і доньок, виборює свою волю».

Також Протоархимандрит Чину святого Василія Великого, ієрм. Роберт (Лисейко) ЧСВВ, який був ректором цього інституту у 2007-2012 роках, надіслав відеопривітання, в якому наголосив: «Потрібно інтенсивніше зростати духовно, інтелектуально, пізнаючи Божу правду і розвиваючи критичне мислення, щоб не піддаватися обману і навіюванню, яке притаманне для часу постправди. Ми маємо доносити до людей не якусь суб’єктивну правду, а правду Божу».

До двадцятої річниці перенесення осідку ВІФБС зі Золочева до Львова із промовою виступив Протоігумен Йоан, а брати-студенти підготували цікавий фотопроєкт, в якому акцентували на найвизначніших подіях з історії інституту, а також відеоролик про один день життя семінариста.