Від порно до «Отця Піо». Зустрічайте режисера, який відчув бажання розповісти історію святого

Авель Феррара розпочав свою кінокар’єру як режисер фільмів для дорослих. Проте сьогодні він продюсує  фільм про одного з найпопулярніших католицьких святих ХХ століття – св. Піо з Пєтральчіни, більш відомого широкому загалу як отець Піо.

Залученість режисера до порноіндустрії – ні для кого не таємниця. Він сам сказав у інтерв’ю  2020 року для insidehook.com, що здобуття досвіду в  галузі фільмографії та режисури для нього розпочався саме зі зйомок порнографічних фільмів.

Що ж у такому разі спонукало Феррера до створення фільму про найвідомішого містика Італії? «Беручи  до уваги список фільмів, які я зняв, ви б також поставили собі подібне запитання, – стверджує Феррара у інтерв’ю від 26 серпня 2022 року для Associated Press. Проте те ж видання заявляє, цитуючи режисера, що «церковні очільники» та брати-капуцини, які були радниками на знімальному майданчику, висловили свою підтримку кінокартині.

71-літній  голлівудський режисер, який народився у Бронксі, виріс у Сполучених Штатах Америки, а нині проживає в Італії, стверджує, що між його теперішнім фільмом «Падре Піо» та більш ранніми і більш різкими фільмами, зокрема й порнографічними, як-от «Поганий лейтенант» та «Міс 45», існує разюча відмінність. Новий фільм «Падре Піо» – це свідчення змін, що розпочалися близько 10 років тому, а саме – тверезості та нового життя, що його режисер розпочав у Італії.

Феррара – одружений, та виховує доньку. Про це він сказав у інтерв’ю для insidehook.com. Окрім того, він є батьком ще двох старших (дорослих) доньок. «Виховувати дітей, будучи тверезим, – набагато краще… це – м’яко кажучи».

Вихований в католицькій вірі, сьогодні режисер ідентифікує себе як буддиста, зокрема про це він заявив у інтерв’ю для thefilmstage.com. у 2021 році. Проте в тому ж інтерв’ю він ствердив «буддизм  для мене – це певна практика, а не релігія».

 Як заявляє Associated Press, захоплення режисера отцем Піо не є чимось новим. Дідусь Феррари, що народився у містечку неподалік від рідного міста св. отця Піо, також відіграв важливу роль у його знайомстві з духовністю святого.

«Після того, як ми перестали вживати алкоголь та приймати наркотики, ми побачили інший життєвий шлях, почали жити іншим життям», – стверджує  Феррара у інтерв’ю для Associated Press. «На мою думку, це  більше про спроби зіграти у нашу гру правильно».

Актор Шіа Лєбуф, який зіграв роль о. Піо, нещодавно у інтерв’ю з єпископом Робертом Барроном, правлячим Архиєреєм дієцезії Вінона-Ротчестер та керівником місії  Word on Fire, заявив, що робота у фільмі спонукала його прийняти католицьку віру після того, як він досягнув дна у своєму житті.

Прем’єра фільму відбудеться в рамках Венеціанського кінофестивалю, що триватиме з 31 серпня до 10 вересня 2022 року. Щоправда, й досі залишається незрозумілим, коли відбудеться прокат картини у кінотеатрах та чи буде її трансляція на телебаченні.

Переломний рік у житті святого

«Дія фільму «Отець Піо» розгортається у 1920-их під час фашистського повстання в Італії. В той самий час, коли новий святий (в миру Франческо Форджіоне) перебуває на початку свого священничого служіння.  Будучи висвяченим на священника у 1910 році, у 1918 отримує свої перші стигмати – рани Христа.

Як стверджує Associated Press, фільм пропускає багато загальновідомих моментів життя святого, серед яких – і декілька розслідувань його діяльності, що були ініційовані скептично налаштованими ватиканськими чиновниками.

 Початок фільму включає  повернення італійських солдатів з фронту І Світової війни, додому, зокрема до Сан Джованні Ротондо – містечка в якому розташований монастир отця Піо. В кадрі також відображено тогочасні  заворушення, зокрема соціальні сутички між  багатими землевласниками та Католицькою Церквою, а також початки зародження соціалізму, що ширився серед робітничого класу та селян, заявляє Associated Press.

Після того, як у 1920 році соціалісти перемогли під час виборів місцевого мера, правляча верхівка, заручившись підтримкою Церкви, відмовилась визнавати їхню легітимність. Соціалісти спробували підняти власний прапор на будівлі місцевої мерії, проте, намагаючись перешкодити їм реалізувати задумане, місцева поліція відкрила стрілянину по натовпу, в результаті якої  14 осіб  було застрелено, а ще 80 – поранено. Під час інтерв’ю Феррара  називає цю подію «Різаниною в Сан Джованні».

Феррара, який відзняв документальний фільм про св. отця Піо перед тим, як розпочати роботу над фільмом «Отець Піо», вважає, що перетин  між духовними битвами святого та політичним кровопролиттям у Сан Джованні має сенс і є доброю сюжетною лінією для фільму.

«Я вважаю, що існує своєрідне злиття між стигматами отця Піо та політичною різаниною, обидві події відбуваються в один і той же час в тому самому місці… Я маю на увазі – ну як можна було б не зробити фільм про це?» – стверджує Феррара у інтерв’ю для Associated Press.

У католицьких колах отець Піо перш за все відомий завдяки своїй духовній мудрості, молитві та смиренню, стигматам, дивовижним свідченням про його дар біолокації (здатності одночасно перебувати у двох і більше місцях), фізичним атакам та стражданням, що їх йому спричиняв диявол під час численних атак, а також тому, як монах-капуцин майстерно та досвідчено вів власне духовне життя та навчав цьому інших.

Популярна фраза «молися, надійся та не хвилюйся» часто асоціюється у широкого загалу саме з о. Піо.

Говорячи про контекст фільму, у інтерв’ю для Associated Press Феррара заявив: «Я присвятив цей фільм народу України та жертвам тієї різанини. Ти ніби дивишся на кінець світу. Те, що я бачу сьогодні (в Україні – прим. пер.) – це ніби  повтор  ІІ Світової війни. Тоді, 70 років тому, загинуло 75 мільйонів осіб. Так, це ніби трапилось вчора, але водночас це відбувається й сьогодні, тут, зовсім поруч на наших очах».

Чи фільм вірогідний та вартий перегляду?

Брат Александер Родріґез – капуцин, який здружився з Лєбуфом під час того, як актор готувався до ролі о. Піо – сказав Catholic News Agency Monday, що він особисто рекомендує фільм усім до перегляду. Він також заявив, що опис о. Піо у фільмі  на 90% достовірний і значною мірою ґрунтується на листах святого до його провінційного настоятеля та духівника впродовж 1911-1918 років.

Родріґез, який супроводжував виконавця головної ролі не лише духовно, але і як співактор у фільмі, стверджує, що вони разом відвідували екзорциста, аби Лєбуф  зумів довідатися більше про диявола, одержимість і сам обряд екзорцизму, враховуючи активне протистояння святого та демонічних сил. Вони разом також відвідували священника, який служить традиційну латинську месу, аби актор міг вивчити основні частини служби, що її  звершував святий.

Лючіано Лямонарка, засновник та керівник Фундації ім. св. Піо, діяльність якої зосереджена на популяризації духовної харизми святого, у інтерв’ю для Catholic News Agency Monday сказав, що він особисто дивитиметься фільм та сподівається, що його також перегляне чимало глядачів. «Сподіваюся, що люди виявлять живий інтерес до перегляду фільму, а відтак підуть далі для того, щоб довідатись більше про життя о. Піо. Тим, хто шукає більше інформації про святого, вартує прочитати книги про його життя, які написав Френк Вега, та відвідати вебсайт Фундації».

Переклав з англ.: Назарій Петрів

Автор: Joe Bukuras

Boston, Mass., Aug 30, 2022 / 13:45 pm

Джерело: Catholic News Agency