Відійшов у вічність видатний львівський археолог

LSfGaO  Вчора, 31 липня 2016 року, відійшов у вічність видатний археолог Михайло Филипчук, директор Інституту археології ЛНУ ім. І. Франка. Девізом життя пан Михайло обрав собі слова іншого видатного галицького археолога Івана Старчука: «Бог, народ, сім’я». Усе своє свідоме життя він присвятив вивченню і збереженню історично-археологічної спадщини рідного народу і рідної Церкви.

  Після виходу УГКЦ з підпілля Михайло Филипчук старався допомогти Церкві чим міг, як греко-католик і як науковець. Його стараннями було досліджено Чернечу гору біля Унівської Успенської Лаври, віднайдено фундаменти церков і монастирських приміщень Підгорецького монастиря, а також фундаменти церков Пліснеського городища.

Останніх 25 років свого туземного життя вчений присвятив дослідженню Пліснеського археологічного комплексу, зокрема Пліснеського мегаполісу – одного з найбільших європейських міст у ІХ-Х століттях. Своїми дослідженнями Михайло Филипчук обґрунтовано довів, що наші безпосередні предки – галицькі хорвати самі, без сторонніх впливів витворили власну державу та що будівничими Пліснеського мегаполісу були місцеві слов’яни, а не зайшлі варяги, мадяри чи поляки.

  Пан Михайло радо відгукувався на різноманітні ініціативи греко-католицького духовенства. Його життя було прикладом вірності Богові, Церкві, Україні, своїй родині та справі власного життя. Вічна пам’ять!

Довідка

 Народився 1955 р. у с. Потічок Снятинського р-ну Івано-Франківської обл. Закінчив історичний факультет Чернівецького державного університету (1982). З 1999 р. – доцент кафедри археології, античності та середньовіччя (з 2010 р. – кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки), з 2000 р. – директор Інституту археології Львівського національного університету ім. І. Франка. У 1996 р. захистив кандидатську дисертацію на тему «Слов’янські поселення VІІІ–Х ст. українського Прикарпаття» (науковий керівник – доц. О. М. Приходнюк).

За матеріалами: «Львівська Архиєпархія УГКЦ».